Deprem Travma Psikolojisi

Anne sütü duygusal bağ sağlıyor

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sağlık Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülgün Durat, emzirmenin anne ile bebek arasında güçlü bir duygusal bağ oluşmasını sağladığını söyledi.

Anne sütü duygusal bağ sağlıyor

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sağlık Meslek  Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülgün Durat, emzirmenin anne ile bebek  arasında güçlü bir duygusal bağ oluşmasını sağladığını söyledi. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen “Tek İdeal Besin Anne Sütü”  konulu konferansta konuşan Durat, anne sütünün bebeğin yaşamını etkilediğini  anlattı.

0-6 YAŞ GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Emzirmenin bebeğin duygusal gereksinimlerini karşıladığını ifade eden  Durat, “Emzirme, anne ile bebek arasında güçlü bir duygusal bağ oluşmasını  sağlar. Bu güven bağı, çocukluk döneminden başlayarak yaşam boyu devam eder.  Emzirmenin bebek için yalnızca beslenme ve cinsellik niteliği değil, tüm yaşamı  boyunca onu etkileyecek bağlanma boyutu da bulunmaktadır. Emzirme sırasında  kurulacak bağ, bebeğin sağlıklı bir kişilik oluşturmasına ortam hazırlar” diye  konuştu. Durat, emzirmenin bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı  olduğuna işaret ederek, dikkat azlığı sendromu, ilgisizlik gibi olgularda anne  sütünün önem kazandığını söyledi. "ANNE SÜTÜ BEBEK İÇİN EN İDEAL BESİN PLANIDIR” SAÜ Sağlık Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sevin Altınkaynak ise  bebekler için en ideal besin kaynağının anne sütü olduğunu dile getirdi. Hastalıkların programlanmasında anne sütünün önemli olduğuna dikkati  çeken Altınkaynak, anne sütünün birçok hastalığı önlediğini vurguladı. “Anne sütü bebek için en ideal besin planıdır” diyen Altınkaynak,  “Anne sütünün en ilgi çekici etkisi 6. aydan başlar, çocukluk ve ergenlikte  devam eder. Beslenme süresi ile paralellik gösterir. Anne sütü veren anneler  bilinçli oldukları için çocuklarını obezite, kanser, osteoporoz, Tip 1 ve 2  diyabet gibi hastalıklardan korur” şeklinde konuştu. SAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nursan Çınar ise anne sütünün taklit  edilemeyeceğini kaydederek, “Emzirmeyen anneler hangi mamanın bebekleri için  daha iyi olduğu konusunda düşünürken, emzirmeyi seçen anneler bebeklerinin en iyi  mamayla beslendiklerinden emindir. Emzirme bebek, anne, aile, toplum, ekonomi ve  çevre için en iyi seçenektir” ifadelerini kullandı.  A.A    
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al