Anne olmadan önce bunları bilin

Anne olmadan önce bilinmesi gereken şeyler...

Anne olmadan önce bunları bilin

Anne olmaya karar vermek elbette zor bir süreç ama bu karar aşamasında mutlaka bilinmesi ve öğrenilmesi gerekenler de var. Kendi hayatınızı en azından belli bir süre başkasına göre planlayabilecek kadar bencilliğinizi törpülemeyi öğrenmelisiniz. Yaşama ihtimaliniz olan bunalımlara hazır olmanızda fayda var.

Uykusuz geceler sizi bekliyor. Şansınız varsa bebeğiniz gece uyuyup gündüz uyanır ama ilk zamanlar birkaç saat arayla emzirmeniz gerekecek. Uykusuzlukla baş etmenin yollarını öğrenmelisiniz.

İlaca gerek kalmadan sirke ile de ateş düşürülebileceği gibi basit ve pratik bilgilere ihtiyacınız olacak. Aile büyükleriniz bu birikim için biçilmiş kaftan. Kendinizi hazır yiyeceklere alıştırmış olabilirsiniz ama bebeğiniz doğal besinleri daha çok sevecek. İşte ilk zorlu ödev: Evde bebek maması nasıl yapılır? Genetik yapınıza göre değişebilmekle birlikte hangi doğum şeklini tercih ederseniz edin, vücudunuzda değişimler yaşayacaksınız. Emzirme ile bu değişim biraz daha artacak. Ancak tüm bunların düzenli egzersizle ya da estetik operasyonlarla tarihe gömüleceğini unutmayın. Her zamankinden daha enerjili olmanın yolları keşfetmelisiniz. Vücudunuzun direncini artıracak beslenme, spor, çalışma koşulları gibi etmenleri iyi tartmak gerekiyor. Seks hayatınızın sekteye uğrayacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. O yüzden doğru zamanda fırsat yaratmayı öğrenmelisiniz. Bunun için farklı mekanlar, pozisyonlar ve kaçamak tatil programlarına ihtiyacınız olabilir. Bu yaşa kadar öğrenmediyseniz, sabretmeyi öğrenmeniz gerekecek Keza hâlâ öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmediyseniz, bunu başarmanın vakti geldi. Artık yoga mı yaparsınız, meditasyon mu yoksa psikolog yardımı mı alırsınız, ona siz karar verin.

ÇOCUK BAKIMININ MASRAFI ÇOK

O yüzden şimdiden cebinizdeki paraya göre harcama yapmayı hatta tasarruf etmeyi öğrenmelisiniz. Çünkü evdeki hesap hiçbir zaman çarşıya uymaz. Şimdiden öğrenin de sonradan gözü dönmüş, evhamlı annelere dönüşmeyin: Bebeğiniz büyüyene kadar sık sık hastalanacak hatta bazı normal durumları hastalık sanacaksınız. Doktorlarınıza güvenip gerekli testleri yaptırmak, rahatlamak için en ideal yol. Hamile kalmadan önce yapılması gereken testler ve ideal sağlık koşulları hakkında yeterli bilgi sahibi olmalısınız. Hayatta “keşke”lere yer yok malum. Çalışıyorsanız sosyal haklarınızı iyice araştırmalı, yıllık izninizi hesaba katmalısınız. Doğum yaptıktan sonra ne kadar süre daha bebeğinizle kalabileceğinizi bilmeli, bu sürede bakımıyla ilgilenecek kişiyle anlaşmalısınız. Söz konusunu çocuğunuz olduğunda etrafınızdakilere aşırı tepkiler verebilirsiniz. Duygularınızı dengelemeyi öğrenmelisiniz. Çocuğunuz her ne kadar sizin bir parçanız da olsa belli bir süre sonra onun sizden bağımsız bir birey olacağını ve sizden farklı düşüneceğini şimdiden kabullenmek, yararınıza olacaktır. Sonra “besle kargayı oysun gözünü” gibi gereksiz acılara kendinizi sürüklememiş olursunuz.

MAHMURE

Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Borsada yatırım yapan pek çok kişinin kararları, aldıkları olumlu ya da olumsuz haberler ve edindikleri bilgiler karşısında şekillenebiliyor.
  • Tükenmişlik sendromu ve değersizlik hissi, sessiz istifaya yol açabiliyor.
  • Randevu Al