ANNE MUTLUYSA ONLAR DA MUTLU

ANNE MUTLUYSA ONLAR DA MUTLU

NTV

Çocuklar, anneleri mutluysa mutlu oluyor. Babaların mutluluğun ya da mutsuzluğu anneler kadar çocukları etkilemiyor.

 


İngiltere'deki Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü tarafından 40 bin aile üzerinde yapılan araştırmada çocukların mutluluğunun anneye bağlı olduğu ortaya çıktı.

10-15 yaş arası üzerinde yapılan araştırmaya göre anneler mutluysa çocuklar da mutlu oluyor. Eğer anneler sürekli evin içinde mutsuzsa çocuklar da evde ya da okulda mutsuz oluyor, arkadaşlarıyla iletişim kurmakta zorluk çekiyor. Araştırmada babaların mutluluğunun ya da mutsuzluğunun çocukları anneleri kadar etkilemediği ortaya çıktı.

Araştırmanın başında bulunan Doktor Maria Iacovou, "Üvey olsun ya da olmasın çocukların mutlu olmasında en önemli etken anneleriyle olan ilişkileri. Bu bulgular, aile ilişkileri ve ebeveynlerin mutluluğunun gençlerin mutluluğunun anahtarı olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

KEDERLİ ANNELER TEDAVİ EDİLMELİ


New York Psikiyatri Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada ise mutlu ebeveynlere sahip çocukların hayatta daha başarılı olduğu belirlendi.

Araştırmayla ilgili konuşan Myrna Weissman ise "Üzüntülü, kederli ebeveynler muhakkak tedavi edilmeli. Bu durumdan sadece onlar etkilenmiyorlar, çocukları da etkileniyor. Mutsuz çocuk hayatı boyunca gerek iş hayatında gerekse özel hayatında başarısız oluyor" diye konuştu.

Raporda, psikolojik rahatsızlıkların tedavisinin hem ebeveyn hem de çocuklar üzerinde olumlu etkileri olduğu vurgulandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al