Anne kucağı stresten koruyor

Özellikle annenin erken doğan bebeğiyle direkt ten temasında bulunması, bebeği sakinleştiriyor ve ağrı algılamasını belirgin derecede azaltıyor.

Anne kucağı stresten koruyor

Necmettin Erbakan Üniversitesi  Meram Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, anneyle  temas eden prematüre bebeklerin daha az strese girerek iyi bir büyüme hızı  yakalayabildiğini belirterek, “Özellikle annenin erken doğan bebeğiyle direkt  ten temasında bulunması, bebeği sakinleştiriyor ve ağrı algılamasını belirgin  derecede azaltıyor” dedi. Örs, anne ile temas eden bebeğin  gelişiminin daha iyi olacağını ifade ederek, gününden önce dünyaya gelen ve  gelişimini tam olarak sağlayamayan prematüre bebekler için temasın önem  taşıdığını, bebeğin nörolojik ve psikolojik gelişimi üzerinde çok önemli etkisi  olduğuna dikkati çekti.

Anne ve babayla erken dönemde kurulan temas ve iletişimin prematüre  bebeklerde daha iyi sinirsel, psikolojik, sosyal gelişim sağladığını vurgulayan  Örs, “Yapısal olarak stres altında kalmaya ve baskılanmaya yatkın olan erken  doğan bebeklerde yoğun bakım tedavi süreci tek başına zaten ciddi bir stres  nedenidir” diye konuştu.

ANNE İLE TEMAS EDEN BEBEĞİN AĞRI ALGILAMASI AZALIYOR

Erken doğan bebeklerin tedavi sürecindeki stresin anne ve babayı da  olumsuz etkilediğine işaret eden Örs, anneyle erken temas sağlamanın bebek için  çok önemli olduğunu vurguladı.

Anne ile temasın bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, bebeğin  daha iyi beslenerek kilo almasını sağladığını anlatan Örs, “Anne ile temas eden  bebek daha az strese girerek iyi bir büyüme hızı yakalayabiliyor. Yoğun bakım  ünitesinde belli bir aşamadan sonra anne bebek temasının artırılması çok önemli”  şeklinde konuştu.

Bebekle temasın anne sütünün artmasını sağladığını ifade eden Örs,  temasın emzirmeyi de olumlu etkilediğini dile getirdi. “Özellikle annenin erken doğan bebeğiyle direkt ten temasında bulunması  bebeği sakinleştiriyor ve ağrı algılamasını belirgin derecede azaltıyor” diyen  Örs, temasın bebekte sakinleştirici etki ve öz güven oluşturduğunu, rahatsız  edici etkenlerden kurtulmasını sağladığını bildirdi. Anne-bebek etkileşimi ve iletişimini teşvik etmenin annenin psikolojisini  de olumlu etkilediğini aktaran Örs, anne ile bebek arasındaki bağın güçlendiğini,  bebeğini daha çok sahiplenen annenin yoğun bakım stresiyle daha iyi baş  edebildiğini sözlerine ekledi.

A.A

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al