Deprem Travma Psikolojisi

Anne karnındaki deneyim kalıtımı değiştiriyor

Çevre daha henüz anne karnındayken kalıtımımızı biçimlendirip, değiştiriyor. Anne karnındaki deneyim kalıtımı değiştiriyor.

Anne karnındaki deneyim kalıtımı değiştiriyor

Çevre daha henüz anne karnındayken kalıtımımızı biçimlendirip, değiştiriyor. Anne karnındaki deneyim kalıtımı değiştiriyor.

Tek yumurta ikizleri bile bu yüzden farklı genetik etkinliklerle dünyaya geliyor. Bilim insanları yeni doğan ikizlerin DNA’sındaki epigenetik yapılar arasındaki farklılıkları inceledi. Bu moleküller, genlerin okunmasını engelleyerek, uzun vadede bir insanın genetik etkinliğini etkiliyor. İlk kez insanın epigenetik profilinin henüz anne karnındayken önemli ölçüde biçimlendirildiğini kanıtladık, diyor bilimciler Genome Research dergisinde. Anlaşıldığı üzere doğum öncesi çevrenin, sağlık için önemli faktörler üzerinde sanılandan daha büyük bir etkisi var. Bir insanın sağlığı ve genetik ayarlı diğer özellikleri yalnızca genlerle belirlenmiyor. Bu konuda epigenetik donanımın ve DNA’da ne şekilde yapılandığının da önemi var. Bu durum özellikle de diyabet, kalp hastalıkları veya kanser riski üzerinde etkili diyor Avustralya’daki Murdoch Çocuk Araştırma Enstitüsü’nden (MCRI) Jeffrey Craig. Epigenetik, öte yandan yaşlanma için de önemli bir rol oynuyor. Bu yüzden anne karnındaki deneyimin bu epigenetik profili ne şekilde biçimlendirdiğinin bilinmesi önemli. Nitekim yeni bilgiler hastalık risklerinin erken teşhis edilip, tedavi edilmesine yardımcı olabilecek. Mesela belli başlı hastalık risklerini özel diyetlerle azaltabiliriz diyor aynı enstitüde çalışan Richard Saffery. 66 tek yumurta ikizinin göbek kordonu, plasenta ve kan örnekleri incelenmiş. Bilimciler bu analizler sırasında hem tek yumurta hem de farklı yumurta ikizlerinin farklı epigenetik profile sahip olduklarını görmüşler. Bir kalıtım bölgesinde bu fark yüzde yirmiye kadar çıkıyor. Bu farklılıklar sadece anne karnındaki etkilerle ortaya çıkabilir. Çünkü tek yumurta ikizleri aynı yumurta hücresinden gelişiyor, yani kalıtımları en başta tamamen aynı. Bu yüzden epigenetik farklılıkların tek bebeğin yaşadığı deneyimlerle ilgili olabileceği sanılıyor. Sonuçta ikizler ana rahminde birlikte büyüseler de, her birinin kendi göbek kordonu ve genelde kendi plasentası annenin kan dolaşımıyla bağlı. Sadece bunlar bile, epigenetik farklıların oluşması için yeterli olsa gerek diyorlar. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ  
Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al