ANNE KARNINDA BAŞLIYOR

ANNE KARNINDA BAŞLIYOR

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Padova Üniversitesi’nde Umberto Castiello ve arkadaşları, ikizler arasındaki etkileşimin anne karnında başladığını gördüler.

 


Beş ikiz embriyosunu dört boyutlu ultrasonla incelemişler. Dört boyutlu ultrasonda, üç boyutlu ultrason yöntemi dördüncü bir boyutla tamamlanmakta. Bu şekilde ultrason ekranında durmadan güncellenen ve bebeklerin hareketlerini neredeyse birebir canlı gösteren bir görüntü oluşmakta.

Araştırma ekibi bu yöntemi gebeliklerin 14. ve 18. haftalarında 20’şer dakikalık videolar çekmiş. Bebekler 14. haftadan itibaren ikiz kardeşlerine dokunmaya başlıyorlar. Araştırmacılar bunun rastlantısal dokunuşlar olmadığını, çünkü bebeklerin dikkatli davrandıklarını söylüyor. Bebekler kendilerine dokunurlarken bu kadar özenli davranmıyor. Ayrıca rahim duvarına yaklaştıklarında hareketler duruyor. 14’ncü ve 18. haftalarda bebekler kendilerinden çok kardeşlerine dokunuyor.

Bilim insanları bu dokunuşlardan, ikizlerin 14. haftadan itibaren sosyal etkileşimlerde bulundukları sonucunu çıkardı. Bu durum insan beyninin, daha anne karnındayken sosyal ilişki kurma yetisine sahip olduğunu göstermekte.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al