ANNE BAĞIMLILIĞI ETKİLİYOR

ANNE BAĞIMLILIĞI ETKİLİYOR

DHA

Anneye aşırı düşkünlük cinsel soruna yol açabiliyor. Çocuklar  ilerleyen yaşlarında cinsel problem yaşıyor.

 


Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şubesi Başkanı Dr. Taner Canatar, anneleriyle aralarında güçlü bağlar bulunan erkek çocukların ilerleyen yaşlarında cinsel işlev bozukluğu sorunu yaşayabildiğini söyledi.

Özellikle 3-6 yaş döneminde erkek çocuklar için annelerinin büyük önem taşıdığını belirten Canatar, 3 yaşından sonra çocuğun yavaş yavaş anneden kopup birey olmayı öğrendiğini hatırlatarak, fiziksel bir sorunu olmadığı halde cinsel işlev sorunu yaşayan erkeklerin gün geçtikçe arttığını kaydetti. Canatar, bu erkeklerin cinsel sorunlarının ortaya çıkmasında anneleriyle aralarındaki güçlü bağların etken olabildiğini belirterek şu bilgileri verdi:

"Anne ile oğul arasındaki güçlü bağın bilinçli olarak değil bilinçdışı süreçlerde yaşandığını görüyoruz. 3 yaştan itibaren çocuk yavaş yavaş anneden ayrılarak birey olmaya başlar.

Ancak bu süreçte çocuğun ayrılmasında annenin verdiği tepki de çok önemli. Anne, eğer bebeğinden ayrılmaya hazır değilse ve bebeğin kendinden uzaklaşıp kendi dışındaki dünyayla tanışmasını engelleyen bir tavır sergiliyorsa bu durumda da anne bağımlılığı oluşabilir.

Böyle anneler 'yapamazsın, edemezsin, beceremezsin' diyerek çocuğun becerilerinin gelişimini köstekler." Dr. Canatar, aşırı anne bağlılığının erkek çocuklarda ödipal (fallik) bağı oluşturduğunu, bu süreçte çocuğun babasını rakip olarak gördüğünü ve ondan korktuğunu kaydetti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al