Deprem Travma Psikolojisi

Anne babası boşanmış çocuğun boşanma riski daha yüksek

Çocuklar boşanma sürecinden nasıl etkileniyor, ailesi boşanmış çocuklar ileride neler yaşıyor?

Anne babası boşanmış çocuğun boşanma riski daha yüksek

Çocuklar boşanma sürecinden nasıl etkileniyor, ailesi boşanmış çocuklar ileride neler yaşıyor?

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel, katıldığı televizyon programında artan boşanmalara ilişkin çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Adayların henüz birbirini tanımadan evliliğe adım attıklarını söyleyen Evrensel, sosyal medyanın çiftleri boşanmalara götürdüğünü söyledi. Sosyal medyada sadakati zayıflatıcı çeldiricilerin çok fazla olduğuna dikkat çeken Evrensel, çocuk hassasiyetine de dikkat çekti. Dr. Evrensel, anne babası boşanmış çocukların ileride boşanma risklerinin yüksek olduğunu söyledi. TV5’de yayınlanan “Günden Yansıyanlar” programına telefon ile konuk olan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi, Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Feneryolu Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel, son dönemler artış gösteren boşanma vakalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 5 evlilikten birinin boşanmayla sonuçlandığı günümüzde olayın üzücü ve düşündürücü olduğuna dikkat çeken Evrensel bunun tablonun detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

ÇOCUKLARLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Özellikle son yıllarda insanların birbiriyle tanışma ve kendi görüşleriyle eşini belirleme olanaklarında bir artış olduğunu ifade eden Dr. Evrensel, adayların duygusal davranıp, oturup düşünmeden, henüz daha birbirini tanımadan evlilik kararı aldıklarını ve evlendiklerini kaydetti. Evrensel hal böyle olunca da ilerleyen dönemlerde kişilik yapılarının ortaya çıkmasıyla evliliklerin boşanmalarla sonuçlandığını vurguladı. İletişim toplumunda gerek sosyal medya gerek diğer kanallar olsun evlilikte çeldirici rol oynadığının altını çizen Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel bunun da eşler arasındaki sadakati zayıflattığını söyledi.

ÇOCUK GELİŞİMİYLE İLGİLİ HER ŞEY

Evrensel;

SANAL TANIŞIKLIKLAR YANILTICI OLUYOR

“Çeldiriciler karşında bireylerin iradesi çok önemli. Yanlış bir şey yapacak olmaktan kişiler korkmalı. Boşanma aşamasına gelmiş evliliği kurtarmayı tartışmak yerine evlenecek adaylara nasıl davranırsak sorunsuz evlilik inşa ederiz, bunu konuşabilmemiz gerekir. İnternet ortamında tanışıklıklar yanıltıcı olabiliyor. Sanal ortamda o an aşk insanın aklını başından alabiliyor. Aklı bir karış havada kullanımı doğru bir kullanım. Bu kişiler bu süreçte sağlıklı analiz ve muhakeme yapamayabiliyor. Bizim kültürümüzde sosyal ortamın olmadığı durumlarda görücü usulü evlilikler vardı ve bunların daha sağlıklı ilerlediğini görüyoruz. Kişiler önce büyükleri aracılığıyla birbirlerini tanıma fırsatı buluyorlardı bu evliliklerde ve aile desteğiyle eşler daha mutlu oluyordu. Ama şimdi adaylar büyüklerini bir şekilde devre dışı bırakıyor. Anne baba artık müdahale edemiyor, otorite çok fazla gösteremiyor. Gösterilme olduğu durumlarda inatlaşma ve kaçmalar gözleniyor.” Dedi.

BOŞANAN ANNE BABA ÇOCUKLARI DA BOŞANIYOR

Sanal ortam üzerinden gidilen evliliklerde boşanmaların sık yaşandığını klinikte de tecrübe ettiklerini vurgulayan Evrensel bu çiftlerin çocuklarına da dikkat çekiyor. Boşanmış anne babaların çocuklarının da ileriki yaşamlarında boşanma riskiyle karşı karşıya kaldığının altını çizen Evrensel, anne babaların bunu göz önünde bulundurarak bir karara varmaları gerektiğini söyledi.

SOSYAL MEDYA SADAKATİ ZAYIFLATIYOR

Sosyal medyanın riskli ve sabıkasının herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Dr. Alper Evrensel; “Gerek evli gerek evlenmemiş kişilerin sanal ortamda iletişim halinde olma sadakati zayıflatabiliyor. Bakınca internet ortamında zayıflatıcı çok çeldirici söz konusu. Sosyal medyanın sabıkası çok açık. Kıvılcımla başlayıp yangına dönebiliyor ilişki. İnsanlar ummadıkları yerlere ilerleyebiliyorlar. Kimse kendine fazla güvenmemeli. Çok acı örnekler görüyoruz. Sosyal medyadan bu noktada oldukça uzak durmak gerekir.” PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ… Şaban Özdemir (NPGRUP)  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al