Deprem Travma Psikolojisi

Anne baba olma sanatı

Hiç kimse anne-baba olma sanatını doğuştan öğrenmiyor. İşte iyi ve doğru bir anne baba olmanın yolları.

Anne baba olma sanatı

Hiç kimse anne-baba olma sanatını doğuştan öğrenmiyor. İşte iyi ve doğru bir anne baba olmanın yolları.

Hiçbirimiz anne-baba okuluna gidip diploma aldıktan sonra çocuk sahibi olmuyoruz. Belki planlı, belki sürpriz bir şekilde, psikolojik olarak hazır ya da değil anne-baba oluyoruz. Çevremizden gördüklerimizle, annemizin bizi yetiştirmesinden öğrendiklerimizle, doğru yanlış bildiklerimizle çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz. Oysa çocuğunuzu yetiştirirken bir uzmandan destek almanız gerekir. Bu uzman da pedagogtur.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

BİRİNCİ ÇOCUK DENEK DEĞİL!

Birinci çocukta anne baba olmayı öğreniriz, ikinci çocukta daha tecrübeli oluruz deyip ilk çocuğun gelişimini ve eğitimini tehlikeye atamayız. İyi anne ve baba olmayı öğrenmek için pedagogdan alacağınız yardım ile sadece sorunları çözmez, sorunların oluşma ihtimalini ortadan kaldırmak için pedagog ile iş birliğine girerek çocuğunuzun sağlıklı gelişimine katkıda bulunursunuz. Pedagoga anne babanın çocuk “Yetiştirme rehberi” de diyebiliriz.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Pedagogun görevi, çocuğun ruhsal dünyasında her şey yolunda mı, anne babanın yaklaşımda bir sorun var mı, okulda evde durumlar nasıl? konularını takip ve kontrol etmektir. Bu görev daha siz anne adayıyken başlar. Anne adayının, anneliğe psikolojik olarak hazır hissetmesi ve çocuk sağlığı konusunda bilgi alması için bir uzmanla düzenli görüşmesi, çocuk doğduktan sonra ise annenin psikolojik danışmanlık desteği almaya devam etmesi gerekir. Anne- babanın çocuklarını yetiştirme konusunda her dönemde destek alması çocuğun sağlıklı büyümesinde önemli rol oynar. Hürriyet Aile
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al