Anksiyeteyi engelleyen 5 bitkiyi biliyor musunuz?

Stres ve anksiyeteden uzak durmak için doğanın bize sunduğu bu faydalı bitkileri kullanarak kendi yarattığımız bu durumlardan uzaklaşabiliriz.

Anksiyeteyi engelleyen 5 bitkiyi biliyor musunuz?
Paylaş:

KEDİOTU

PMS ağrılarına, sinire ve anksiyeteye en iyi gelen bitkilerden biri de kediotudur. 1 kaşık kediotunu kaynatın. Aldığınız her yudumda vücudunuza yayılan rahatlık ile gün boyu biriktirdiğiniz negatif hisleri unutacaksınız.

MELİSA OTU

Melisa çayının rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisini bilmeyen yoktur. Kökeni Antik Yunan uygarlığına kadar uzanan bu bitkinin spor sonrası kas ağrılarına, karın ve mide ağrılarına da iyi geldiği bilinir. Ama yine de sıkıntılı geçen bir toplantıdan ya da trafikte kaybolan dakikaların ardından bir bardak melisa çayı ile kendinize keyifli anlar yaratabilirsiniz.

FESLEĞEN

Stresin ve anksiyetenin ilk etkilediği yer sindirim sistemidir. O zaman lezzet mucizesi fesleğen size bu konuda da yardımcı olacaktır. Yemeklere kattığınız gibi yaprak halinde kullanabileceğiniz gibi kaynatarak suyunu içmek de aynı etkiyi yapacaktır.

GİNSENG

Geleneksel Uzakdoğu tıbbında yaygın olarak kullanılan bu bitkiyi, depresyon ve stresten uzak kalmak için kullanabilirsiniz. Çayınıza damlatacağınız birkaç damla ginseng özü ile kendinizi bahçesinde keyif içinde çiçeklerini sulayan bir tatilci gibi gülümserken bulabilirsiniz.

BEYAZ ALIÇ

Anksiyetenin bir diğer etkisi de yüksek tansiyon ve dolaşım sisteminde yaşanan rahatsızlıklardır. Diğerleri kadar popüler olmasa da beyaz alıç çiçeğini kaynatarak içebilirsiniz. Bu şekilde ilk önce zihninizde başlayıp ardından kalbinizi etkileyen stres kaynaklı sıkıntıları azaltabilirsiniz.

DOĞAN BURDABu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • sultan saka yazdı:

    bendede takinti karisik ansiyete kaygi bozuklugu var bu dedginiz bitkileri tek tek mi icilcek normeli kac bardak bazi bitkiler sabah bazilari aksammi daha etkili olur yada hepsini karisik gunde sabah aksam bir su bardagi icelimmi benim ilaclarimda var yan etkisi olurmu fabrikada calisiyom yanlis yapmiyayim telaslanmiyayim dedikce dahada birbirine karisdiriyom dogru bildigime yanlisa yanlis ekliyom birde mudurun yaninda oluyo aksilik ya ani unutkanligimda var


Cevap yazdığın kullanıcı: