ANILARINI CANLANDIRIN

ANILARINI CANLANDIRIN

Hürriyet Aile     

Çocuklarımızla olan anıları unutmayız ancak anılarını unutulmaz kılmak için neler yapabiliriz?

 


Onların her yaptıkları, hayatımızın unutulmazları arasında ilk günden itibaren yerlerini alıyor.

İlk gülüşü, ilk sözü, ilk adımı, okula başladığı ilk gün gibi pek çok olay anne-babaların hafızalarında hep canlı ve taze kalıyor.

Bizler yetişkin olarak çocuklarımızla ilgili olan anıları asla unutmuyoruz elbette. Peki ya çocuklar acaba bu yaşadıklarını nasıl hatırlıyorlar? Acaba çocuklarımızın anılarını unutulmaz kılmak için neler gerekiyor? Bizim bu konuda yapabileceklerimiz var mı?

ÇOCUKLARIN ANILARI OLUR MU?

Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre insan beyni en erken 3 yaşından sonraki olayları ve yaşantısının küçük bir kısmını hatırlayabiliyor. Bu yaştan önce hafızaya bilinçli kayıt söz konusu bile değil. Dolayısıyla çocukların anıları dediğimizde 3 yaşından sonra yaşadığı olayları kapsıyor. Hatıralar en erken okul öncesi dediğimiz 3-6 yaşlara kadar gidebilir. Kısacası çocuklarımızın anıları tam da yuva ve ana sınıfı yaşlarına denk gelen yıllardır.

ÇOCUKLARIN ANILARINI NASIL CANLI TUTARIZ?

DOĞUM GÜNLERİ


Gönül ister ki çocuklarımız güzel anlarının hep hatırlasınlar. Çocuklarının ilk arkadaşını ya da ilk oyuncağını pek çok anne baba hatırlamaz ama bazı özel şeyler var ki o anlar unutulmaz. İlk doğum günü, ilk yuvası, ilk olarak okula başlaması gibi. Dolayısıyla bu özel anların çocuklarımız için de hoş anılar olarak kalmalarını sağlayabiliriz. Örneğin doğum günleri kaç yaşında olursa olsun özeldir ve özellikle de ilk kez kutlanacak doğum günü çok daha önemli bir yere sahiptir.

Bir yaşını dolduran çocuk bütün bu eğlencenin ve partinin niçin yapıldığını henüz kavrayacak yaşta olmasa da doğum gününden kalacak resimler ve video görüntüleri gibi her türlü anı onun gelecekteki anılarını oluşturacaktır. Bu şekilde onun anılarını canlı tutmasına yardımcı oluruz.

İLK YUVA/ İLK OKULU


Çocuklar için bu okullar da son derece önemli anılara ev sahipliği yapan yerlerdendir. Bilindiği gibi anaokulu ve yuvalarda çocukların zihinsel, fiziksel ve psikolojik olarak gelişimlerine destek olmak amacıyla birçok etkinlik yapılmaktadır.

Hamur, kum, kil çalışmaları, resim yapma ve boyama, kesme ve yapıştırma, çizgi, harf ve sayı çalışmaları, müzik ve bedensel faaliyetler gibi ana başlıklarda toplayabileceğimiz etkinliklerle çocukların ürettikleri çalışmaları saklamak ve korumak aslında onları geleceğe taşımak demektir. Yaptıkları sırada hatırlamayacakları çalışmalar büyüdüklerinde onların birçok şeyi anımsamalarını sağlayacaktır.

Çocukların ilk yıllarına ait bazı eşyaların saklanması, ilk kıyafetlerin, ilk oyuncakların, okulda yapılan faaliyetlerin özenle korunması çocuk büyüdüğünde bu yıllara ait anılarına zemin hazırlamaktır. Büyüdüğünde çocukların özel eşyalarını gördüğünde hemen hatırladıkları, hatta hangi yaşlara ait olduğunu bile söyledikleri bilinmektedir.

ÖZEL GÜNLERE AİT ANILAR/FOTOĞRAFLAR


Bizim geçmişle olan en önemli bağımız aslında fotoğraflar ve görüntülerdir. Son zamanlarda hemen hemen her şeyi ve herkesi istediğimiz anda görüntüleyebiliyoruz gelişen teknolojilerle. Özellikle fotoğraflar geleceğe taşınabilen anlamlı anılarımızın başköşesinde yer alıyor. Çocuklarımızın okul öncesi dönemlerine ait anılarına büyük katkısı olacağını düşündüğümüz fotoğraflar, onların arkadaşlarını, gittikleri yuva ve okullara ait hatıralarını sürekli kılacak etkenlerdendir.

Ayrıca yine çocuklarımızın ilk yuva ve anaokullarına ait yılların sıcaklığını yaşatmanın bir diğer yolu bu okuldaki arkadaşlarının aileleri ile sağlam dostluklar oluşturmaktır. Bu dostluklar gelecek açısından çok önemli bir kalıcılık sağlayacaktır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al