Andropoz sendromu nedir

Andropoz sendromu nedir

50 yaşın üzerindeki erkekler, andropoz sendromu yaşıyor olabilirler. Peki, nedir bu andropoz sendromu?

Haber5Kemik erimesi, cinsel isteğin azalması ve ereksiyon sorunu yaşayan 50 yaşın üzerindeki erkekler, “andropoz sendromu” yaşıyor olabilirler. Peki, nedir bu andropoz sendromu? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Serhat Partalcı, andropozun belirtileri ve nasıl tespit edileceği hakkında bilgiler verdi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Serhat Partalcı, erkekler için farklı yaşlarda ortaya çıkan andropoz sendromunun belirtilerinin genellikle 50 ile 80 yaş arasında oluşabildiğine, kişilerin yaşam kalitesine göre yaş aralığının değişebildiğine dikkat çekiyor. Erkeklik hormonu testesteronun azalması ile oluşan andropoz sendromunun belirtilerinde, kadınlardaki menopoza girme durumunda olduğu gibi keskin bir gelişim görülmese de benzerlikler olduğunu vurguluyor.

ANDROPOZUN BELİRTİLERİ

Kemik erimesi, cinsel isteğin azalması, ereksiyon problemlerinin çok sık görülmesi gibi biyolojik belirtiler yaşayan erkeklerin, agresif hareketleri, olur olmaz şeye sinirlenmeleri andropoz belirtilerini oluşturur.

ANDROPOZ NASIL TESPİT EDİLİR?

Andropoz tanısı, kan tahlili ile tespit edilebilir. Fiziksel muayene ile hastanın testislerinde ufalma, kıvamında yumuşama, cinsel organında küçülme, kas kitlesinde azalma oluştuğunda tedavisine başlamak gerekir.

DIŞARIDAN ERKEKLİK HORMONU TAKVİYESİ

Hastaya, hekim kontrolünde dışarıdan verilen erkeklik hormonu; tablet, iğne ya da cilde yapıştırılan yavaş emilimli bantlar ile andropoz sendromunun bedensel belirtileri azalır ve cinsel arzudaki azalma da kaybolur. Prostat büyümesi adayı olan erkeklerde ise dışarıdan erkeklik hormonu takviyesi prostat kanseri riskini de oluşturur. Erkeklerin önlenemez doğal bir yaşam süreci olan andropozun belirtileri, hekim kontrolünde ve hayat kalitesini artırarak azaltılabilir. Hürriyet
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al