Analitik Psikoloji

Analitik Psikoloji Nedir? Analitik Psikoloji Hakkında Bilgi. Analitik Psikoloji Hakkında....

Analitik Psikoloji

Analitik Psikoloji, Carl Gustav Jung'un öğretilerini temel alan psikolojik akımdır. Derinlik psikolojisi'nin üç büyük akımından biridir. Diğerleri: psikanaliz, bireysel psikoloji.

Analitik Psikoloji, Analitik düzlemde, Apsis'in ve Ordinat'ın ruh halini idnceleyen bilimdir. 

Sigmund Freud ile beraber 5 yıl geçiren ve biraz olsun onun görüşlerinden etkilenen gustav jung tarafından ortaya atılan görüştür. Freud'un dine karşı olduğunu, dini bir nevroz olarak nitelediğini biliniyor.

Analitik Psikoloji, Jung'a göre insan bilinç ve bilinçaltı olmak üzere iki kısımdan oluşur. Burada bilinçten kasıt egodur yani insanın farkında olarak yerine getirdiği iş, oluş ve davranışlardır. çünkü jung'a göre insan davranışlarını sürekli ve devamlı kılan şey egodur.

Analitik psikolojinin kurucusu olarak kabul edilen Carl Jung, en çok kişilik tiplerinin davranışları nasıl şekillendirdiği ile ilgili teorisiyle ünlüdür. Jung, “kolektif bilinçsizlik” adını verdiği ve bütün insanların paylaştığı bilinç dışı bir yapı olduğunu ileri sürerek kuramını bu temel üzerine inşa etmiştir. “Analitik terapi” adını verdiği bir tür psikoterapi yöntemi geliştirmiştir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al