AMERİKALILAR İNTERNETE İLGİSİZ

A.A

ABD'de, vatandaşların yüzde 30'u hiçbir yerde internet kullanmayarak, dünyayla sanal ortamda buluşmayı reddediyor.

Bunda Amerikalıların evlerinde bilgisayar bulunmamasının önemli bir etken olduğu düşünülürken, kentlerde oturanların üçte ikisinin, kırsaldakilerin ise yarısının evinde internet bağlantısı bulunuyor.

ABD Ticaret Bakanlığına bağlı Ulusal Telekomünikasyon ve Enformasyon İdaresi (NTIA), kendileri ve Nüfus Sayımı İdaresince yürütülen, ülkedeki internet kullanımını ortaya çıkarmak için 50 binden fazla hane halkı üzerinde yapılan araştırmaya dayanarak yeni bir rapor hazırladı.

Rapora göre, ülkede, evlerde geniş bantlı internet kullanımı 2007 yılından bu yana arttı. 2007 yılında evlerin yüzde 51'inde geniş bantlı internet bağlantısı varken, bu oran 2009 yılında yüzde 64'e çıktı.

Yine de hala ülkede, evlerinden "online" olmayan çok sayıda kişi bulunuyor. Evlerine internet bağlatmayanların gerekçelerine bakıldığında ise yüzde 38'lik kesim ihtiyaç duymadığını, yüzde 28'lik kesim ise pahalı bulduğunu söylüyor.

Ankete göre, Amerikalıların yüzde 30'u hiçbir yerde internet kullanmadığını belirtiyor.

KIRSALDAKİLERİN YARISININ İNTERNETİ YOK

İnternet kullanımı gelir ve yerleşim yerine göre de değişiyor. Düşük gelirlilerde internete ulaşım hala diğerlerine göre daha az ve aradaki açık hala belirgin seyrediyor.

İnternet kullanımında kent ve kırsal ayrımı da bir dereceye kadar azaltılmış olsa da ABD'de internet kullanımı hala kırsalda istenilen seviyeye çıkmış görünmüyor. 2009 yılı verilerine göre, kentlerde oturanların üçte ikisi evinde internet kullanırken, bu oran, kırsal bölgelerde yaşayanlarda yüzde 54'e düşüyor.

Yine de kırsal bölgelerde 2007'deki internet kullanımının 39 seviyesinde olduğu düşünüldüğünde, bu bölgelerde de dünyayla sanal ortamda bağlantı kurmaya ilginin arttığı görülüyor. Ancak kırsal bölgelerde, geniş bantlı internet olanağında eksiklik olmasının, bu bölgelerdeki internet kullanımı oranlarını etkileyen önemli bir faktör olduğu belirtiliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al