Amerika’ da doktorların intihar oranı artıyor

Amerika doktor intihar ölümleriyle ilgili alarm veriyor.

Amerika’ da doktorların intihar oranı artıyor

Sağlık çalışanları karşı koysa bile devam eden COVID-19 salgını yüzünden her gün ortalama 300’den fazla Amerikalı ölürken, ülke çapındaki doktorlar, saflarında artan intihar salgını konusunda farkındalık yaratıyor. Bilim dergisinde yayınlanan bir makaleye göre doktorların intihar oranı genel nüfustan daha yüksek. Sağlık uzmanları, artan intihar sayısının bir halk sağlığı krizi olduğunu söylüyor.

2019 yılında Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde yapılan çalışmaya göre, depresif doktorlar daha fazla tıbbi hata yapabiliyor. Birçok doktor, damgalanma ve işlerini kaybetme korkusu nedeniyle ise tedavi olmaktan çekiniyor.

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bursu’nun psikiyatrist ve program direktörü Dr. Sansea Jacobson, intiharın birden fazla risk faktörü biriktiğinde ortaya çıkma olasılığı daha yüksek. Doktorlar olarak, genel nüfusun tüm stresörlere ve risk faktörlerine sahip olduğunu biliyoruz. Ayrıca, pandemi, hasta ölümleri, tıbbi hatalar ve malpraktis davaları gibi kendi benzersiz stresörlerimiz var.” dedi.

Krize yanıt olarak Başkan Joe Biden, anlaşmayı imzaladı. Dr Lorna Breen Sağlık Hizmeti Sağlayıcı Koruma Yasası Mart ayında yasalaştı. Tasarı adını Nisan 2020’de pandeminin başlangıcında intihar ederek hayatını kaybeden Dr. Acil tıp doktoru Lorna Breen'den aldı. Onuruna kurulan bir vakfa göre, Breen, tıbbi lisansını kaybetmekten korkmuş ve yardım alamamış olabilir.

Uzmanlar, bir doktorun veya zihinsel sağlık kriziyle uğraşan herkesin atabileceği birkaç adım olduğunu söylüyor.

“Yapılması gereken ilk şey değerlendirmek. Ben her zaman ölçülen şeyin yönetildiğini söylerim, bu yüzden ne hissettiğinizin kapsamını anlamanın gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Sonra ikinci şey yardım istemek”

https://abcnews.go.com/Health/national-physician-suicide-awareness-day-doctors-raise-alarm/story?id=89969176

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Tromboz; kan damarlarından bir ya da birden daha çoğunun trombus adı verilen kan pıhtısı tarafından tam olarak veya kısmi şekilde tıkanmasına denir. Y
  • Elinizin dördüncü ve beşinci parmağındaki ağrıya dikkat!
  • Domates Gribi yaşamı tehdit etmeyen, ancak dikkatli bir şekilde yönetilmesi gereken bulaşıcı bir hastalık Hastalık 1-5 yaş arasındaki çocukları ve bağ
  • Alkol kullanımı ve safra taşlarının pankreas iltihabına yol açtığını vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, iltihabın önemsenmemesi ve
  • Zeytinyağı, balık, baklagil tüketimi ergenlik depresyonu riskini azaltıyor
  • Randevu Al