Ameliyattan önce bunlara dikkat!

Kurala göre hastalar ameliyattan önce en az altı saat bir şey yememeliler.

Ameliyattan önce bunlara dikkat!

Ameliyattan önce yağlı yemek iyileşmeyi zorlaştırıyor.

Kurala göre hastalar ameliyattan önce en az altı saat bir şey yememeliler. ameliyat_yagli_yemekFakat son bir araştırma operasyondan önceki haftaların da önemli olduğunu ortaya koydu: Yağlı yemek ameliyattan sonraki iyileşmeyi zorlaştırıyor. Cerrahlar, organların mümkün olduğu kadar az hasar görmesi halinde hastaların ameliyattan sonra daha çabuk iyileştiklerini bilirler. Bu örneğin, kalp, karaciğer ve damarlar için geçerlidir. Fakat organlara ulaşmak için kestiğimiz yağ dokusunu neredeyse hiç dikkatte almadık diyor Brigham Kadın Hastanesi’nden Keith Ozaki. Oysa son araştırma, yağ dokusunun da hastanın iyileşmesi üzerinde önemli bir etkisi bulunduğunu göstermiş. Deneyler sırasında fareleri ameliyat eden Ozaki ve ekibi, kemirgenleri ameliyattan önce yüzde altmışı yağlar tarafından üretilen bir diyet uygulanmış. Diğer gruba ise yağların kalorinin sadece yüzde onunu ürettiği bir diyet uygulanmış. Surgery dergisinde yayımlanan sonuçlara göre bu iki beslenme biçimi büyük fark yaratıyor. Yağlı diyetle beslenen farelerin yaralarının etrafındaki yağ dokusunda daha fazla iltihap oluştuğu gibi daha az uzmanlaşmış hormon üretmişler. Ancak bu etki ameliyattan önce farelere az yağlı diyet uygulandığında zayıflamış. Ozaki insanlarda da benzer bir etkinin yaşandığını tahmin ediyor. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al