AMELİYATLARDA RİSK

AMELİYATLARDA RİSK

AFP

iPS adı verilen pluripotent kök hücrelerinin kullanıldığı ameliyatlarda organ reddi riski olduğu belirlendi.

 


California Üniversitesinden Yang Xu ve ekibi, iPS ve embriyon kök hücrelerini, tümü aynı DNA taşıması için genleri değiştirilen fareler üzerinde test etti.

Organ nakli sırasında farelerin bağışıklık sisteminin embriyon kök hücrelerinin oluşturduğu bir tür tümör olan teratomaya tepki vermediği görüldü.

Ancak bilim adamları iPS söz konusu olduğunda, mikrop ve yabancı hücrelere karşı organizmanın savunmasında önemli rol oynayan T lenfosit akyuvarlarının "saldırıya geçtiğini" belirtti.

Yang Xu, T lenfositlerin sadece belli bir tür iPs'de saldırıya geçtiğini belirterek, bunun nedeninin henüz bilinmediğini söyledi.

Bilim adamı, bu durumun sadece bazı tür hücrelerle sınırlı olduğunun doğrulanması halinde başka hücreler kullanılarak organ reddi riski olmadan nakillerin yapılabileceğini vurguladı.

Japon bilim adamı Şinya Yamanaka, Kasım 2007'de, insan embriyosu kullanmadan kök hücre üretilebileceğini fareler üzerinde kanıtlayarak bilim dünyasının kanını donduracak bir atılıma imza atmıştı.

Vücuttaki 220 hücre tipinden herhangi birinin sayısız kopyasını oluşturma yeteneğine sahip embriyon kök hücreleri gibi davranmaya başlayan iPS hücrelerinin, hastanın kendi yetişkin hücrelerinden türetildiği için bağışıklık sistemi tarafından reddedilme riski taşımadığı düşünülüyordu.

iPS hücreleri, embriyolardan türetilmediğinden büyük ahlaki ve dini soruna yol açmıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al