ALZHEİMER'LILARA YAŞAM EVİ

ALZHEİMER'LILARA  YAŞAM EVİ

NTV

Türkiye Alzheimer Derneği ve Şişli Belediyesi, Alzheimer hastalarının bakımı için ücretsiz hizmet verecek Yaşam Evini açtı.

 

 
Şişli Halil Rıfat Paşa Mahallesi Güler Sokak'ta açılan Yaşam Evi, sabah 09.00'tan akşam 17.00'ye arası faaliyet gösterecek.

Alzheimer hastaları bu merkeze giderek, kendileri gibi hasta olan yaşıtlarıyla sosyalleşip keyifli vakit geçirebilecek. Merkezde görevli uzmanlar hastalara, dans, beden eğitimi, müzik gibi etkinlikler hazırlayacak.

Aynı anda 20 kişiyi ağırlayabilecek merkeze bir hasta, haftada en fazla 3 kez gidebilecek. Merkezde hemşire, hasta bakıcı, psikolog, sosyal hizmetli ve diğer görevliler olacak.

Açılışta konuşan dernek başkanı Prof. Dr. Murat Emre, derneği kurdukları günden itibaren Alzheimer hastalarının yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçladıklarını söyledi. Emre, Yaşam Evi ile bu amaçlarını gerçekleştireceklerini belirterek, ''Neden gündüz bakım evi? Hasta yakınları özellikle hastalarına bakarken çok zorlanabilirler, kendilerine vakit ayıramayabilirler, fiziksel duygusal olarak yıpranabilirler. Hasta yakınları hastalarını buraya getirerek kendilerine vakit ayırabilir, işlerini yapabilirler'' dedi.

SARIGÜL: ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de Alzheimer hastalarının sürekli ilgiye muhtaç olduklarını ve hastalığın ilerlemesinin hastaların sosyalleşmesiyle durduğunu kaydetti. Sarıgül, son yıllarda Alzheimer vakalarının arttığına dikkati çekerek, ''Geçmiş yıllarda 60-65 yaşın üzerinde görülen bu hastalık, şu günlerde genç yaşta da görülmeye başladı. Çünkü bu telefonlar, bilgisayarlar, internet ortamları bizim beynimizi alıp başka bir tarafa götürüyor'' diye konuştu.

Yaşam Evi'nin inşasına 200 bin TL para harcandığını ifade eden Sarıgül, ''Buraya 500 bin TL de olsa harcarım. Çünkü bu önemli bir hastalık. Allah kimseyi düşürmesin. Bunu kim bilir biliyor musunuz? Ancak hasta yakınları bilir. Ateş düştüğü yeri yakar'' dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun eşi Gül Mutlu da Alzheimer hastası yakınlarının artık gözü arkada kalmadan hastalarını bir yere emanet edebileceklerini söyledi.

Açılışa ses sanatçısı Orhan Gencebay da katıldı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al