Deprem Travma Psikolojisi

ALZHEIMER'IN ÇARESİ TELEFONDA

Hürriyet

350 bin Alzheimer hastasının bulunduğu Türkiye'de hasta yakınları çoğu zaman bu hastalıkla nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar. Hastanın verdiği tepkilere karşı nasıl davranacaklarını bilmeyen hasta yakınlarının imdadına ise bugünlerde Alzheimer hasta yakınlarına psikolojik destek vermek amacıyla kurulan Bilim İlaç’ın desteği, Alzheimer Derneği ve Alzheimer Vakfı’nın katkılarıyla Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen Alzheimer Çağrı Merkezi koşuyor.

Dünyada 25 milyondan fazla insanı etkileyen Alzheimer hastalığı yaşlılık döneminin en sık görülen sağlık sorunu olarak kabul ediliyor. "Alzheimer Çağrı Merkezi"nin Türkiye geneline yayılmasına dönük düzenlenen basın toplantısı, Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre, Alzheimer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Engin Eker ve Bilim İlaç Genel Müdürü Dr. Erhan Baş’ın katılımıyla gerçekleşti.

Alzheimer Çağrı Merkezi'ni İzmir'den arayarak psikolojik destek alan Oytun Ailesi ise çağrı merkezi deneyimini basın toplantısında katılanlarla paylaştı. 

15 Haziran 2009'da başlatılan pilot çalışmada; İzmir, İstanbul ve Ankara'da 30 uzman doktorun hasta yakınları hedef alındı ve pilot çalışma beklenenden daha fazla ilgi gördü. Pilot olarak yürütülen çalışma sonucunda; Alzheimer Çağrı Merkezi ile ilgili 250 hasta yakını bilgilendirildi. Gelen aramalarda hasta yakınlarının yüzde 75'inin Alzheimer hastalığı hakkında bilgi ve psikolojik destek talebi olduğu gözlemlendi. Pilot çalışma süresince üç şehir arasında Alzheimer Çağrı Merkezi’ni en çok arayanlar İzmirliler oldu. Arayan hasta yakınlarının büyük çoğunluğunun hastanın eşi, kızı veya torunu olduğu gözlemlendi. Hasta yakınlarının yüzde71'ini bayanların, yüzde50’sini ise 41-60 yaş aralığındaki kişilerin oluşturduğu tespit edildi.

TÜRKİYE EN RİSKLİ İKİ ÜLKEDEN BİRİ

Alzheimer hastalığının artış gösterme riski en fazla olan iki ülke; Hindistan ve Türkiye. Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre ve Alzheimer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Engin Eker sinsi bir unutkanlıkla başlayan Alzheimer hastalığının en fazla hasta yakınlarını etkilediğini, hasta yakınlarının yüzde 60’ında depresyon ve hipertansiyon hastalığının görüldüğünü anlattılar.

ÇAĞRI MERKEZİ

Alzheimer Çağrı Merkezi’nde uzman psikologlar hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Uzman psikologlar tarafından ayda bir hasta yakınlarının düzenli takip aramaları yapılıyor ve gerektiğinde hastanın doktoruyla da irtibata geçilerek, süreçle ilgili bilgi aktarılıyor. 

Alzheimer hasta yakınları 0800 261 78 40 numaralı telefonu ücretsiz arayarak uzman psikologdan destek alabilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al