ALZHEİMER'DA UMUT IŞIĞI

ALZHEİMER'DA UMUT IŞIĞI

Milliyet

Amerikalı ve Avrupalı uzmanlar, Alzheimer’ın nasıl geliştiğine ilişkin 3 yıl süren bir araştırmanın sonucunda 10 yeni genin hastalık üzerindeki etkisini açıkladı.

 


54 bin kişi üzerinde yapılan araştırma Nature Genetics dergisinde yayımlandı. Araştırmacılar, buldukları 10 yeni genin, hastalığın insan beyninde oluşumuna, ilerleyişine veya önlenebilmesine ilişkin somut bir gelişme olarak nitelendirdi.

Şimdiye kadar yapılan tüm incelemeler sonucunda, kesin olarak yalnızca Alzheimer’ın görülme riskini ortaya koyan gene ulaşılmıştı. Aynı yaşta, aynı metabolizmik ve enfeksiyonel rahatsızlıklara sahip olan iki kişiden birinde Alzheimer bulunup diğerinde bulunmaması gibi sorunlar dahil olmak üzere, pek çok sorunun cevabına, tespit edilen 10 ayrı gen sayesinde ulaşmanın planlandığı belirtildi.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al