Alzheimer'a yeni umut

Paylaş:

Türkiye'de piyasaya sunulan bir ilaç, hastalık sürecini yavaşlatıyor. Alzheimer'lılar, günlük işlerini rahatlıkla tek başlarına yapabiliyor

Avrupa'da iki yıldan bu yana kullanılan, geçen aylarda da Türkiye pazarına sunulan ilaç, Alzheimer hastaları için umut oldu. ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanan ilaç, hastaların hafıza ve düşünce süreçlerindeki kötüye gidişi yavaşlatıyor. Alzheimer'lılar, kendi başlarına banyo yapıp, giyinebiyor. Sofra kurma gibi gündelik işlerini de yerine getirebiliyor.

'Lundbeck' ilaç firmasının düzenlediği toplantıya katılan İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Murat Emre, Türkiye'de 70 yaş üzeri kişilerin yüzde 10'unun bu hastalığa yakalandığını söyledi. Aynı zamanda Alzheimer Vakfı Başkanı olan Prof. Dr Murat Emre, "Türkiye'de 200-250 bin Alzheimer hastası bulunduğunu tahmin ediyoruz. Avrupa ülkelerinde de hastalığın görülme sıklığı aynı. Halk arasında 'bunama' olarak da bilinen, çoğunlukla 60'lı yaşlardan sonra ortaya çıkan ve hafıza kaybı ile başlayan Alzheimer hastaları için, gündüzlü ve yatılı bakımevleri açmak için uğraşıyoruz. Amacımız, örnek oluşturmak ve başkalarını özendirmek" diye konuştu.

 

Aşı hayal kırıklığı yarattı

Danimarka Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gunhild Waldemar da giderek yaşlanan Avrupa nüfusuna dikkat çekti. Waldemar, yaşlıların çıkarlarını korumak için Avrupa Birliği bünyesinde çeşitli komisyonlar kurulduğunu anlattı. Alzheimer hastalarına nasıl bakım sağlanacağı konusunda kimsenin cevabı bulunmadığını savunan Prof. Dr. Waldemar, rahatsızlığın bir beyni hastalığı olduğunun bilinmediğini, bu nedenle hekime başvurulmadığını ifade etti. Doç. Dr. Vaidrius Navikas ise hastalığın tedavisiyle ilgili küçük küçük adımlar atıldığını ancak görülebilir bir zamanda hastalığı durdurmayı sağlayacak tedavi yönteminin mümkün olmadığını söyledi. Büyük umutlar bağlanan Alzheimer aşısının hayal kırıklığı yarattığını söyleyen Doç. Dr. Navikas, ilaç tedavileriyle hastaların yaşam kalitesini artırmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Ali OKTAY