ALZHEİMER VE KRİZDE ORTAK GEN

ALZHEİMER VE KRİZDE ORTAK GEN

Milliyet

Alzheimer hastalığına yakalanan ve kalp krizi geçiren hastaların ortak bir genleri bulunduğu ortaya çıktı.

 İtalya’nın Bologna Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda, Alzheimer hastalığına yakalanan ve kalp krizi geçiren hastaların ortak bir genleri bulunduğu ortaya çıktı.

280’i kalp krizi geçiren, 257’si Alzheimer hastası ve 1307’si sağlıklı olan denekler üzerinde yapılan araştırmada, kalp krizi geçirenlerin yüzde 30’unun Alzheimer’a; Alzheimer hastalarının da yüzde 40’ının kalp krizi geçirmeye yatkın olduğu belirlendi.

Araştırmayı yürütenlerden Federico Licastro, hem kalp hem Alzheimer hastalarının genlerinin bir profilini çıkarabileceklerini ve genç yaşlarda yapılacak bir gen taraması ile bu iki hastalığın da önceden tahmin edilebileceğini söyledi.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al