Alzheimer riskiniz var mı?

Alzheimer riski bu testle belirlenebilecek.

Alzheimer riskiniz var mı?
Paylaş:

Alzheimer riski bu testle belirlenebilecek.

alzheimerBilim adamları yeni keşfettikleri bir kan testi ile kişilerin gelecek 3 yıl içinde bunama yaşayıp yaşamayacağını belirleyecek. Yüzde 90 oranında doğruluk payına sahip test ile Alzheimer riski belirlenebilecek. Uzmanlar klinik çalışmalarda bu testin iki yıl gibi kısa bir sürede kullanılabileceğini erken evrede teşhis edilerek tedavisinde daha başarılı olunacağına inanıyor. Beyindeki dejenerasyonun Alzheimer'ın en önemli belirtisi olan unutkanlık gibi belirtilerden önce başladığı düşünülüyor. Bu yüzden hastalık beyne ciddi zararlar vermeden önce teşhis yapılabilirse, kesin tedavisi şu an için olmayan bu hastalığın tedavisinde önemli yollar katedilebilir.

ERKEN EVREDE BELİRLEMEK TEDAVİYİ KOLAYLAŞTIRIR

İngiltere'de Alzheimer Araştırmalarının başında bulunan Simon Ridley, "Alzheimer'ın unutkanlık belirtisi vermeden çok önce başladığını ancak bunu teşhis edebilecek erken evre semptomlarının olmadığını belirtiyor. Bunun için çok daha fazla yol katedilmesi gerektiğini söyleyen Ridley, Alzheimer riskini teşhis edecek bir kan testinin olması hastalığın çözümünde fayda sağlayabilir." dedi.

İNGİLTERE'DE 800 BİN KİŞİYE BUNAMA TEŞHİSİ

Şu an için İngiltere'de 800 bin kişinin bunama yaşadığını ve bunun 17 bininin gençlerden oluştuğu biliniyor. Nature Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, 70 yaşın üzerinde 525 sağlıklı katılmcı araştırmaya katılarak kan örneği verdi. 5 yıl süren araştırmada 74 katılımcı Alzheimer'a yakalandı. Araştırmanın üçüncü yılında 53 katılımcı bunamaya yakalandı. Katılımcıların kan örnekleri incelendiğinde 10 tane lipid yani yağ değerlerinin Alzheimer ile ilişkili olduğu belirlendi. LABMEDYA