Deprem Travma Psikolojisi

Alzheimer önlenebilir

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırma dünya genelindeki Alzheimer vakalarının üçte birinin önlenebilir olduğunu ortaya çıkarttı.

Alzheimer önlenebilir

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırma dünya genelindeki Alzheimer vakalarının üçte birinin önlenebilir olduğunu ortaya çıkarttı.

alzheimer'AMANSIZ HASTALIK ÖNLENEBİLİR' Araştırmada elde ettikleri sonuçları Lancet Neurology dergisinde yayınlayan uzmanlar Alzheimer’in başlıca nedenlerinin sigara içmek, diyabet, yüksek tansiyon, obezite, egzersiz eksikliği ve yetersiz eğitim olduğunu söyledi. 2050 yılında tüm dünyada 106 milyon kişinin Alzheimer hastalığına yakalanacağını söyleyen araştırmacılar, yaşam tarzı değişikliklerinin bu sayının %10 oranında azalmasını sağlayabileceğini tahmin ettiklerini belirtti.

ALZHEIMER HAKKINDA HER ŞEY

Elde edilen bulgular ile ilgili BBC’ye konuşan Cambridge Üniversitesi Kamu Sağlığı Enstitüsü’den  Prof Carol Brayne, "Alzheimer’ı tedavi etmenin tek bir yöntemi yok ancak insanların ilerleyen yaşlarında bu hastalığa yakalanmasını önlememiz mümkün. Bu hastalığa neden olan faktörleri artık biliyoruz. Mesela egzersiz yaparak obezite, yüksek tansiyon ve diyabet önlenebilir ve bu sayede bir çok kişinin Alzheimer’e yakalanmasının önüne geçilebilir” dedi.

GÖZ TESTLERİ İLE ERKEN TEŞHİS MÜMKÜN

Avustralya’daki Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation’dan bilim insanları basit göz testleri sayesinde Alzheimer hastalığının erken teşhisinin mümkün olacağını açıkladı. Uzmanlar gözdeki “biomarker”ların tespit edilmesi ile henüz semptomlar ortaya çıkmadan Alzheimer hastalığının teşhis edilebileceğini ve bu sayede beyin fazla zarar görmeden önleyici tedavilere başlanabileceğini söyledi. Gözlerin aslında beynin bir uzantısı olduğunu söyleyen bilim insanları Alzheimer hastalarının beyninde birikerek plakların oluşmasına neden olan beta-amyloid proteininin gözleri de etkilediğini söyledi. Kurkumin baharatının retinada bu proteinin parlamasını sağladığını keşfettiklerini belirten araştırmacılar, bu şekilde göz testlerinde Alzheimer riski taşıdığı tespit edilen hastaların daha kapsamlı testlere tabii tutularak tedavilerine başlanabileceğini belirtti. BİRCE BORA / LONDRA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Ruh sağlığı sorunlarına sosyal işlevsellik programı ile destek.
  • Randevu Al