ALZHEIMER İLACINA 3 YIL KALDI

A.A

Bilim adamları beyinde Alzheimer hastalığına yol açan proteinle mücadele eden doğal bir protein buldu.


Ünlü Fransız Prof. Baulieu, beyinde Alzheimer hastalığına yol açan proteinle mücadele eden doğal bir proteini gözlemlediklerini ve iyileştirici ilacın 3 yıl içinde bulunabileceğini söyledi.

“Ertesi gün hapı” olarak adlandırılan doğum kontrol ilacı RU486’yu ve “gençlik hormonu” DHEA’yi keşfeden 83 yaşındaki ünlü Fransız Profesör Etienne-Emile Baulieu, Alzheimer hastalığını tedavi edecek bir ilacı 3 yıl içinde geliştirmeyi umduğunu açıkladı.

Baulieu, Paris’te düzenlediği basın toplantısında, “Bu hastalığı durdurabilecek ilacı acı çeken milyonlarca kişiye sunabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre Fransız tıbbi araştırma enstitüsü INSERM ile Cambridge Üniversitesi’ne bağlı bir laboratuvarın birlikte yürüttüğü çalışmayla ilgili bulgular Amerikan Ulusal Bilim Akademisi’nin (PNAS) tutanakları arasında yayımlandı.

Araştırmaya göre “FKBP52” adlı doğal bir protein, beyinde Alzheimer hastalığının önemli faktörlerinden sayılan Tau proteini ile mücadele ediyor. FKBP52 salgılamasının azaldığında, Alzheimer’le mücadelenin yerine getirilemediği gözlendi. Baulieu ile ekibinin üzerinde çalıştığı ilaç, beyinde doğal olarak mevcut bu proteinin salgılanma mekanizmasının uyarılmasını amaçlıyor.

HEDEF, TAU PROTEİNİ

Baulieu, “Tau” proteininin sadece Alzheimer sendromunda değil, diğer zihinsel bunama biçimlerinde de önemli rol oynadığına, beyindeki sinir hücreleri arasında iletişim ağlarını tahrip ettiğine dikkat çekti.

PROF. BAULİEU ŞÖYLE KONUŞTU:

“Hedef belli: Tau proteini. Silahımız belli: FKBP52. Eksiğimiz mühimmat. Bu durumda, Alzheimer hastalığının belirtilerini durdurmayı hatta geriletmeyi ümit edebiliriz.”

Bu arada, aynı buluştan yola çıkılarak hastalığın kan tahliliyle erken teşhisinin de mümkün olacağı kaydedildi.

Prof. Baulieu, ilacın geliştirilebilmesi için önümüzdeki üç yıl içinde 5 milyon euro’ya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bir süre önce ölen modacı Yves Saint-Laurent’in hayat arkadaşı ve iş ortağı Pierre Bergè de basın toplantısında söz aldı ve kendisinin parasal desteğe hazır olduğunu, istenen rakamın önemli bir bölümünü üstleneceğini duyurdu.

Pierre Bergè, şimdiye kadar AIDS’le mücadeleye verdiği parasal destekle biliniyordu.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al