ALZHEİMER ANNEDEN Mİ?

ALZHEİMER ANNEDEN Mİ?

Habertürk

Bilimadamlarına göre elde edilen bu sonuçlar Alzheimer’ın genetik olarak nasıl geçtiğinin anlaşılmasında bir çığır açacak ve belki de potansiyel bir tedavi geliştirilmesine önayak olacak

 


Alzheimer ile ilgili her gün yeni bir araştırma çıkıyor, beynin şifreleri çözülmeye çalışılıyor. Bir araştırma da Kansas Üniversitesi'nden. Gazete Habertürk yazarı Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu Banes bu konuyu yazdı...
Kansas Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarının gözlemlerine göre, birinci derece yakınlarında Alzheimer hastalığı olanların Alzheimer’a yakalanma olasılığı diğer kişilere nazaran daha yüksek.

Araştırma ekibinden Dr. Robyn Honea DPhil, özellikle annesi Alzheimer olanlarda bu ihtimalin daha da arttığını iddia ediyor. Yaptıkları istatistiksel araştırmada, herhangi bir rahatsızlığı olmayan 60 yaş ve üzeri gönüllülerin beyin tarama sonuçları 3 boyutlu haritalama yöntemiyle 2 yıl süreyle incelenmiş.

Bu gruptan 32 kişinin aile bireylerinde herhangi beyinsel bir hastalık yokmuş ve hepsinin sonuçları sağlıklı çıkmış. Geri kalan gruptan babası ya da annesi Alzheimer hastalığı olanların beyinlerindeki gri tabakanın daha kalın olduğu dikkati çekmiş. Normalde Alzheimer hastalarında gözlenen bu olgu, özellikle annesi Alzheimer olanlarda babası Alzheimer olanlara oranla 10 kez daha yüksek oranda görülmüş.

Bu gönüllülerde görülen diğer bir olgu da beyinlerinin her sene 1.5 kez daha çabuk büzüşmesi. Beyin büzüşmesi ve atrofisi Alzheimer hastalarının ana problemlerinden biridir. Dr. Honea’ya göre, elde edilen bu sonuçlar Alzheimer’ın genetik olarak nasıl geçtiğinin anlaşılmasında bir çığır açacak ve belki de potansiyel bir tedavi geliştirilmesine önayak olacak. Bu araştırmanın detayları Neurology isimli bilimsel dergide yayımlanmıştır.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al