Almanya ötanaziye yardım yasağını iptal etti

Almanya Anayasa Mahkemesi, doktorlara ve tüm üçüncü kişilere ötanaziye yardımcı olmayı yasaklayan yasayı iptal etti. Mahkeme, bireylerin yaşamlarını sonlandırma kararına saygı gösterilmesi gerektiğine hükmetti.

Almanya ötanaziye yardım yasağını iptal etti

Ötenaziye yardım kavramı, doktor ya da üçüncü bir kişinin hastaya intiharı için gereken dozda ilacı temin etmesi ama kendisinin uygulamaması anlamında kullanılıyor.

Almanya Anayasa Mahkemesi ölmeye karar veren insanlara yardım edilmesini savunan bir grup ölümcül hasta ve doktorun, yasaya itirazlarını haklı buldu. Ülkede 5 yıl öncesine kadar yaşamına son vermek isteyen bir hastaya yardımcı olmak suç sayılmıyordu. Yasaklanınca, hayatlarına son vermek isteyen ölümcül hastalar ötanazinin suç sayılmadığı İsviçre ve Hollanda'ya gitmeye başladılar.

Ötanazi konusunda danışmanlık hizmeti veren merkezler de yasak ardından ötenaziyi teşvikten yargılanıp mahkum olma korkusuyla çalışmalarına son verdiler.

5 yıl önceki yasak, bireyler ya da grupların intihara para karşılığında yardımcı olmasını engellemek amacıyla konmuştu. Ama bu pratikte ötanaziye yardımcı olmanın her türünün yasaklanması anlamına geldi.

Yasaya itiraz edenlerden doktor Matthias Thöns, bu düzenlemeyle ölümcül hastalara normal bakım sürecinin bile suç kapsamına girdiğini söylüyor. Almanya Palyatif Bakım Derneği Başkanı Heiner Meching ise yasağın iptalinin ötanaziye yardımı iş edinen kişilere kapıyı aralayacağını savundu.

Mahkeme tam olarak neye karar verdi?

Almanya Anayasa Mahkemesi Başkanı Andreas Vosskuhle Çarşamba günü kararı açıklarken, "İntihara yardımcı olmanın yasaklanması anayasaya aykırı olup geçersizdir" ifadesini kullandı ve parlamentonun bunu değiştirecek kararlar alamayacağına hükmetti.

Almanya Anayasası'nın kişilere, intiharı da içerecek şekilde yaşamına son verme hakkı ile gönüllü olan üçüncü şahıslardan yardım alma hakkını verdiğine de hükmeden mahkemenin kararında "Bireyin hayatı hakkındaki kararına saygı duyulmalıdır" denildi.

Yasağı savunan bazı doktorlar ise bu durumun hasta aleyhine, zamansız ya da kendi iradesi tam olarak oluşmamışken, veya çıkar temin etmek amacıyla uygulanabileceği kaygısıyla yasağın sürdürülmesini istiyordu.

Ötanazi ve ötanaziye yardım Nazi yönetimi döneminde akıl hastalıkları yada fiziksel engelleri olan 300 bin kişinin öldürüldüğü Almanya'da çok hassas bir konu.

Naziler bu insanların katledilmesi sürecine "Ötanazi Programı" adını vermişlerdi. Şu anda Avrupa'da Hollanda, Belçika ve Lüksemburg'da ötanaziye ve doktor yardımıyla intihara sıkı koşullar çerçevesinde izin veriliyor.

İsviçre'de ötanaziye yardımcı olan kişinin bunu hiç bir çıkar gözetmeden yapması şartı getiriliyor. Portekiz ise halen ötanaziyi yasallaştıran bir tasarıyı yasalaştırmayı değerlendiriyor.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatrist, yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan Türkiye’nin en çok takip edilen sosyal medya platformlarından ‘Sözler Köşkü’nün ‘Beni İkna Et’ konseptinin
  • Demokrasinin sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda bir değer olduğunu vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, demokrasinin ailede başl
  • Bilim insanları beyin sağlığı için 20 maddelik uluslararası mutabakata imza attı.
  • Avusturya asıllı Amerikalı psikiyatrist, nörolog, fizyolog, davranış biyoloğu, biyokimyager Eric Richard Kandel, Ağustos ayının sonunda emekli oluyor.
  • Uzay Ortamının Psikolojiye Etkilerini Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç yazdı...
  • Randevu Al