Alman restoranında bilmeniz gereken 10 şey

Her ülkede olduğu gibi Almanya'daki restoranlarda da bilinmesi halinde yararlı olabilecek davranış kalıpları sözkonusu. İşte bilmeniz gereken 'yazılı olmayan' kurallar.

Alman restoranında bilmeniz gereken 10 şey

İSTEDİĞİNİZ YERE OTURUN

Bir Alman restoranında muhtemelen elinde menü ile size yerinize kadar eşlik etmek üzere kapıda bekleyen bir garson tarafından karşılanmayacaksınız. Bunun avantajlı tarafı kendi yerinizi seçebilecek olmanız. Küçük cafelerde masada başka birinin yanına oturmak kabul edilebilir bir şey. Yani bir masada yalnız otururken karşınıza tanımadığınız birinin oturmasına şaşırmayın.

MENÜYÜ PAYLAŞIN

Size yer gösteren biri olmadığı gibi menüyü getiren biri de olmayacak. Genellikle masada bir ya da iki tane menü bulunur ve bunlar hep masadaki sandalye sayısından az olur. Arkadaşlarınızla akşam yemeği yiyecekseniz birbirinize yaklaşıp menüye birlikte bakmak zorundasınız.

GARSONLA GÖZ TEMASI KURUN

Masaya oturur oturmaz bir garsonun geleceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sipariş vermeden önce mekânı gözünüzle tarayıp göz temasında bulunabildiğiniz bir garsona el sallamalı ve onu çağırmalısınız. Genellikle her masa için görevli tek bir garson yoktur, yemeğin sonunda masanızı başka bir garson toparlarsa şaşırmayın.

SUSAMAYIN

Masanıza yemekle birlikte su da geleceğini ummayın. Çünkü Alman restoranlarında bedava içecek diye bir algı yoktur. Soda ya da sade su için bile sipariş verip para ödemeniz gerekir. Ve unutmayın su da en az bira kadar pahalı ve şişelenmemiş içecek bulunmuyor.

DOKUNMADAN ÖNCE DÜŞÜNÜN

Birçok restoranda baget dilimleri ya da İtalyan halkası gibi klasik ekmekler yemeği tamamlıyor ama ekmek sepeti boşaldığında yeniden dolmasını beklemeyin. Ancak geleneksel güney meyhanelerinde Alman simidi ve ekmeğini masada görebilirsiniz. Fakat dikkat! Garson toplam hesabı yaparken ekmekten yediğiniz her lokmayı hesaba ekleyecektir.

ÇATAL DİLİNİ ÖĞRENİN

Yemeğinizi çoktan bitirmenize rağmen tabağınız hala masa da mı duruyor? O zaman muhtemelen çatal dilini bilmiyorsunuz. Çatalınızı tabağınızın üzerinde saat üç ya da dört yönüne çevirmeniz garsona yemeğinizi bitirdiğinize dair bir işaret verir. Bu aynı zamanda birlikte yemek yediğiniz kişiye de tabağınızda kalanları tadabileceğine dair işaret anlamına gelir.

İÇECEĞİNİZE BUZ KOYMAYIN

Almanya'da buz kalıpları çok nadir kullanılır. Hatta kola ve gazoz için bile. Geleneksel kurallara göre alkolsüz içeceklerin oda sıcaklığının altında tüketilmesi sağlıksız olarak görülüyor. Kolanız, suyunuz, meyve suyunuz ya da diğer içeceğiniz oda sıcaklığında servis edilirken biranızın tam da olması gereken soğuklukta ve buz kalıplarına ihtiyaç olmadan servis edileceğine emin olabilirsiniz.

CEBİNİZDE BOZUK PARA OLSUN

O kadar çok ılık içecek içince muhtemelen tuvaleti kullanmanız gerekecek. İçeri girdiğinizde beyaz bir ceket ve bir para tabağıyla kapıda bekleyen birini görürseniz şaşırmayın. Tuvaleti de temizleyen bu kişi kaç paralık yemek yediğinizden bağımsız olarak, yaptığı işin karşılığını muhtemelen sizden bekleyecektir. Yani masadan ayrılmadan yanınıza elli sent almayı unutmayın.

YEMEK NASILDI SORUSUNA CEVAP VERİN

Alman garsonlar yemekten sonra masayı temizlerken genellikle yemekle ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını sorarlar. Aslında sonucu değiştirmeyecek bu soruya verilebilecek en doğru cevap “her şey yolundaydı” olmalı. Cevabınız olumsuzsa baş eğilerek yapılan nazik bir onaylamadan başka yanıt alamazsınız.

BAHŞİŞ TUZAĞINA DİKKAT EDİN

Birçok ülkede bahşiş verme uygulaması turistler için büyük gaf tuzaklarını içinde barındırır. Almanya’da hesap genellikle yüzde 5 ve 10 oranında yuvarlanarak söylenir. Örneğin 1,80 Euro tutan bir kahve için 2 Euro ödemeniz gerekir. 36,40 Euro tutan bir hesap için 38 Euro, lavaboyu kullanacaksanız 39 Euro, bozuk para taşımak istemiyorsanız 40 Euro ödeyebilirsiniz.

DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al