ALKOLİZMDEN KORUYOR

ALKOLİZMDEN KORUYOR

REUTERS 

Bilim adamları, değişime uğramış bir genin alkolizmden  koruyabileceğini belirlendi. İşte detaylar.

 


Kuzey Carolinia Üniversitesi'nden Dr. Kirk Wilhelmsen ve ekibinin yaptığı  araştırmaya, ebeveyninden en az biri alkolik, yüzlerce kız ve erkek kardeş  katıldı.

Ortalama 3 kadeh votka-soda içen katılımcılardan, alkolün etkilerini  belirlemek için düzenli aralıklarla, bazı sorulara yanıt vermeleri istendi.

"CYP2E1" geninin değişime uğramış haline sahip kişilerin diğerlerinden  daha az içseler de alkolün etkilerini çok daha çabuk hissettikleri görüldü.

Gen varyantının alkolizmden koruyabileceğini ve etkisinin çok güçlü  olduğunu vurgulayan Wilhelmsen, ancak alkolizmin çok karmaşık olduğuna, kişileri  alkol içmeye iten birçok neden bulunduğuna ve gen varyantının bu nedenlerden  yalnızca biri olabileceğine dikkati çekti.
 
Araştırma, "Alcoholism: Clinical and Experimental Research" dergisinde  yayımlandı.

Daha önce yapılan araştırmalar, çok az içse de "alkole fazla duyarlı"  kişilerin alkolik olma riskinin az olduğunu göstermişti. Ancak bu durumun genetik  olduğu açıklığa kavuşmamıştı.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al