ALKOLİZMDEN KORUYABİLEN GEN

ALKOLİZMDEN KORUYABİLEN GEN

REUTERS 

Bilim adamları, değişime uğramış bir genin alkolizmden  koruyabileceğini belirlendi.

 


Kuzey Carolinia Üniversitesi'nden Dr. Kirk Wilhelmsen ve ekibinin yaptığı  araştırmaya, ebeveyninden en az biri alkolik, yüzlerce kız ve erkek kardeş  katıldı.

Ortalama 3 kadeh votka-soda içen katılımcılardan, alkolün etkilerini  belirlemek için düzenli aralıklarla, bazı sorulara yanıt vermeleri istendi.

"CYP2E1" geninin değişime uğramış haline sahip kişilerin diğerlerinden  daha az içseler de alkolün etkilerini çok daha çabuk hissettikleri görüldü.

Gen varyantının alkolizmden koruyabileceğini ve etkisinin çok güçlü  olduğunu vurgulayan Wilhelmsen, ancak alkolizmin çok karmaşık olduğuna, kişileri  alkol içmeye iten birçok neden bulunduğuna ve gen varyantının bu nedenlerden  yalnızca biri olabileceğine dikkati çekti.
 
Araştırma, "Alcoholism: Clinical and Experimental Research" dergisinde  yayımlandı.

Daha önce yapılan araştırmalar, çok az içse de "alkole fazla duyarlı"  kişilerin alkolik olma riskinin az olduğunu göstermişti. Ancak bu durumun genetik  olduğu açıklığa kavuşmamıştı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al