ALKOLİKLERİN BEYİN FONKSİYONU YENİLENİYOR

ALKOLİKLERİN BEYİN FONKSİYONU YENİLENİYOR

ALKOLİKLERİN BEYİN FONKSİYONU YENİLENİYOR

İçki alışkanlığından kurtulan insanların beyin fonksiyonlarının yenilendiğini saptayan bilim adamları, mekânsal bilgilerin işlendiği bölgedeki işlevin, alkolden uzun yıllar uzak durulması halinde bile yenilenmediğini görmüşler.

Orta yaştaki yüz kişiyi inceleyerek bu sonuca ulaşan bilim adamları şimdi 50 yaşından sonra alkolü bırakan insanlarda da iyileşmenin yaşanıp yaşanmadığını araştıracaklar. Alkolün sinir sistemi üzerinde olumsuz etki yaptığı uzun bir süredir biliniyordu. Ancak alkolün bırakılmasından uzun bir süre sonra hangi bilişsel yetilerin yenilendiğini araştırmacılar yeni öğrendiler.

Araştırma çerçevesinde 96 deneğin uzun ve kısa vadeli belleği, reaksiyon süresi, mekânsal bilgi işlemi ve konuşmayla ifade yetisi kontrol edilmiş. Deneklerin yüzde 50'si altı ay önce alkolü bırakmıştı, diğer ya rısı ise hiç alkol içmemiş ya da ender olarak içmişti diyen bilim adamları bu iki grup arasındaki bilişsel yetiler arasında genel olarak bir fark olmadığını görmüşler. Eski alkol bağımlılarında sadece mekânsal bilgiyi işleme yetisi yenilenmemişti. Oysa bu yeti, otomobil sürme gibi gündelik etkinlikler için gereklidir. Bundan sonraki araştırmalar elli yaşın üzerindeki eski alkol bağımlılarıyla yapılacak.

 

KAYNAK: //www.cumhuriyet.com.tr/
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al