ALKOLDE MARMARA BİRİNCİ

ALKOLDE MARMARA BİRİNCİ

Milliyet

Türkiye’de en fazla alkolü Batı Marmara Bölgesi tüketirken, her yüz kişiden 23’ünün içki kullanıyor.

 


Alkol yasakları tartışılırken, Türkiye’de bölgelere göre alkol kullanım oranlarını gösteren Başbakanlık’a bağlı Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün (ASAGEM) raporu dikkati çekti.

Rapora göre, Türkiye’de en fazla alkolü Batı Marmara Bölgesi tüketirken, her yüz kişiden 23’ünün alkollü içki kullandığı belirtildi

Başbakanlık’a bağlı ASAGEM tarafından Mayıs 2010 tarihinde yayımlanan “Aile Çalıştayları” sonuç raporunda Türkiye’nin “Alkol haritası” yer aldı. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de en fazla alkol Batı Marmara Bölgesi’nde tüketilirken, her yüz kişiden 23’ünün alkollü içki kullandığı belirtildi. Batı Marmara’yı, yüzde 19’la Ege Bölgesi ve yüzde 18’le İstanbul izledi.

En az alkol tüketen bölge ise yüzde 3’lük oranla Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Yurt genelindeki alkol kullanım oranının ise yüzde 13 olduğu belirtildi. Raporda, alkol kullanımının boşanmaya olan etkisine de dikkat çekilerek, boşanmış her yüz kadından 31’i, ayrıldığı eşinin en beğenmediği üç özelliği arasında “alkol kullanımı”nı saydı. Yine araştırma sonucuna göre, 13-18 yaş arasındaki gençlerin yüzde 89’unun alkol kullanmadığı, yüzde 11’inin ise bir iki kez alkol kullandığı ortaya çıktı.

EN ÇOK SİGARA İSTANBUL’DA

Raporda, “Sigara kullanımı” araştırmasına göre ise sigara tüketiminde yine ilk sırayı, yüzde 37 ile Marmara Bölgesi aldı. Sigara kullanımı İstanbul’da yüzde 35, Doğu Marmara’da yüzde 34, Ege’de yüzde 33, Batı Anadolu’da yüzde 30, Akdeniz’de yüzde 29, Batı Karadeniz’de yüzde 28, Güneydoğu, Orta Anadolu, Kuzeydoğu Anadolu ve Ortadoğu Anadolu’da yüzde 26 olarak belirlendi. Türkiye genelinde sigara kullanım oranı ise yüzde 30.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al