ALKOL UNUTTURMUYOR

ALKOL UNUTTURMUYOR

Kadın ve kadın.net

Yeni bir araştırma, içki tüketiminin sorunları unutturduğunu değil, tam tersine hatırlattığını ortaya koydu.

 


"Dertlerimi unutmak için içiyorum" sözünün doğru olmadığı ortaya çıktı. Bilim insanları, içki içmenin aslında sorunları hatırlamaya yardımcı olduğunu buldu.

ABD'deki Teksas Üniversitesi Waggoner Alkol ve Bağımlılık Araştırma Merkezi'nde yapılan yeni bir araştırma, sarhoş olmanın, beynin belli alanları etkileyerek, daha iyi bir öğrenme ve hatırlama sağladığını ortaya çıkardı.

Buna göre, alkol tüketiminin bazı şeyleri unutmayı sağladığı ve öğrenmeye zarar verdiği yönündeki şimdiye kadarki yaygın kanı, yanlış değil, ama alkolün beyin üzerindeki etkisinin sadece bir yönüne vurgu yapıyor.

Nörobiyolog Hitoshi Morikawa, "Genelde öğrenme ve hafızadan bahsettiğimizde, bilinçli hafızayı kastederiz. Alkol, kolejden bir arkadaşın ismi ya da bir kelimenin anlamı veya sabah arabayı nereye parkettiğiniz gibi bilgi parçalarını hatırlama yetinizi zayıflatabilir. Ama bilinçaltımız da öğreniyor ve hatırlıyor ve alkol aslında bu düzeyde öğrenme kapasitemizi artırıyor" diyor.

Sonuçları geçen ay Neuroscience dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, insanlar alkol tükettiğnide ya da uyuşturucu aldığında bilinçaltı sadece daha fazla tüketmeyi öğrenmiyor, aynı zamanda bilinçaltı hafızayı ve alışkanlıkları oluşturmak üzere daha alıcı hale geliyor.

Ancak uzmanlar, bunun alkol tüketiminin bedene verdiği zararların gözardı edilmesi anlamına gelmediğini de not ediyor. Morikawa'nın amacı uzun vadede bağımlılığın nörobiyolojik etkilerini daha iyi anlayarak, bağımlılık karşıtı ilaçlar geliştirmek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al