ALKOL TÜKETİMİ KORKUTUYOR

ALKOL TÜKETİMİ KORKUTUYOR

A.A

Yeşilay ve İstanbul Valiliği  tarafından yapılan araştırmayla, alkol kullanımıyla ilgili çarpıcı sonuçlar çıktı.

 


Yeşilay ve İstanbul Valiliği  tarafından yapılan bir araştırmayla, ilköğretimde yaşamı boyunca en az bir kez  alkol kullananların oranının yüzde 15'in üzerinde, orta öğretimde ise yüzde 50  düzeyinde, üniversiteliler arasında alkol kullanma sıklığının da yine yüzde 50  dolayında olduğu tespit edildi.

Yeşilay ve İstanbul Valiliğinin iş birliği ile kentteki ilköğretim,  ortaöğretim ve üniversite öğrencileri arasında alkol tüketimiyle ilgili olarak  yapılan bir araştırma, endişe verici bir tablo ortaya çıkardı.

Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul  Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Araştırmaları Laboratuvarı  Müdürü Doç. Dr. Vehbi Altunçul, istatistiklere göre, dünyada 2 milyar kişinin  alkol tükettiğini bildirdi.

Bunların 76 milyonunun bağımlı ve tedaviye muhtaç kişiler olduğunu  söyleyen Altunçul, 1.8 milyonunun tedaviye cevap veremediklerinden yaşamlarını  kaybettiğini ifade etti.

Avrupa'da ise durumun daha da vahim olduğunu belirten Altunçul,  “Avrupa'da ortalama alkol tüketimi, dünya tüketiminin yaklaşık 2 katı kadardır.  Ayrıca, ölüme neden olan risk grupları arasında alkol üçüncü sırayı almaktadır”  dedi.
        
"TÜRKİYE'DE ALKOL KULLANMA YAŞI 11'E İNDİ”
        

Türkiye'de alkol alma yaşının 11'e indiğini bildiren Altunçul, alkolün  hızla yayılma riskinin yüksek oluşu, alkolle ilgili festival ve haftaların  düzenlenmesinin prognozu (bir hastalığın süresi, seyri ve sonucunun tahmini)  olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Altunçul, şunları kaydetti:

“Gençlerimizle ilgili istatistiklere bir göz atacak olursak, maalesef  büyüklerinden hiç de geri olmadıklarını görmekteyiz. Yeşilay ve İstanbul  Valiliğinin yaptığı araştırmaya göre, ülkemizde 15 yaş ve üzeri kişilerde, kişi  başına saf alkol tüketimi 1 litreyi hayli aşmıştır. Daha üzücü bir sonuç da  ilköğretim öğrencileri arasına yapılan araştırmalarda karşımıza çıkmaktadırlar.

Bu araştırma sonuçlarına göre, ilköğretimde yaşamı boyunca en az bir kez alkol  kullananların oranı yüzde 15'in üzerinde, orta öğretimde ise yüzde 50 civarında  tespit edilmiştir. Üniversiteliler arasında da maalesef alkol kullanma sıklığı  yüzde 50 civarındadır.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al