ALKOL SUÇ SAYILACAK

ALKOL SUÇ SAYILACAK
Paylaş:

A.A

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Muharrem Balcı, yakın bir gelecekte alkol ve diğer madde üreticiliğinin, insanlığa karşı suçlar kategorisine gireceğini ifade etti.

 


Balcı, yaptığı yazılı açıklamada, alkolün, kullanıcılarını saldırganlaştırıcı özelliğiyle en tehlikeli uyuşturucu ve uçucu madde olduğunu belirtti.

Her bir bağımlılığın bir diğerini tetiklediğini yönündeki tespit uyarınca uyuşturucu madde bağımlılarının ilk olarak sigara ve alkol kullandığını ifade eden Balcı, BM'nin bu yılı alkolle mücadeleye ayırdığını anımsattı.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisinin, Avrupa ülkelerinde alkol tüketiminin yüzde 25 azaltılması için programlar ve kampanyalar düzenlediğini vurgulayan Balcı, şunları kaydetti:

“Ülkemizde de bu gelişmelere uyumlu olarak Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından gerekli yasal düzenlemeler yapılmakta, ancak şimdilik alkolün sigara gibi yazılı basında da ilan ve reklamının önlenmesi gerçekleşmemiş bulunmaktadır.

Yakın bir gelecekte alkol ve diğer madde üreticiliği, insanlığa karşı suçlar kategorisine girecek, bağımlılıklar özgürlüğe yelken açacaktır. Özellikle gençlerimizin özgürlüklerinin farkına varmalarında konunun sağlık ve hukuk yönü ve dolayısıyla bilimsel çalışmalar öncelik kazanmaktadır.”