ALKOL KALP RİTMİNİ DE BOZUYOR

ALKOL KALP RİTMİNİ DE BOZUYOR

REUTERS

Aşırı alkol tüketimi, kalpte  ritim bozukluğunun bir türü olan atriyal fibrilasyon olasılığını artırabilir.

 


Japonya'da Tsukuba Üniversitesi'ne bağlı Klinik Tıp Enstitüsü'nden Satoru  Kodama'nın liderliğindeki ekibin 14 araştırmanın sonuçları üzerinde yaptığı  inceleme, atriyal fibrilasyonun teşhis edilme olasılığının, az alkol tüketen ya  da hiç tüketmeyenlere oranla çok alkol alanlarda yüzde 51 oranında daha yüksek  olduğunu gösterdi.

Sonuçları "Journal of the American College of Cardiology" dergisinde  yayımlanan incelemede, aşırı olmasa da düzenli içki içmenin de bu olasılığı  artırdığına dikkat çekildi.

Kişinin günlük alkol alımı 10 gram artıkça, ritim bozukluğu olasılığının  da yüzde 8 oranında yükseldiği belirtildi.

Aşırı alkol tüketimine ilişkin tanımlar çeşitlilik gösterse de erkeklerde günde en az iki kadeh, kadınlarda da en az bir kadeh  içki içmek, aşırı alkol tüketimine giriyor.

Atriyal fibrilasyonun, ritim bozukluğunun en yaygın türü olduğu ve  hastaların felç geçirme olasılığını önemli ölçüde artırdığı biliniyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al