Alışveriş takıntısı olanlar yılbaşına dikkat!

Yılbaşına özel birbirinden ilgi çekici kampanyaları, alışveriş bağımlısı olanlarını cezp ediyor. Alışveriş bağımlıları dikkat!

Alışveriş takıntısı olanlar yılbaşına dikkat!

Yılbaşı geldi alışveriş bağımlısı olanlar ise deyim yerindeyse çıldırdı. Mağazaların ve alışveriş merkezlerin yılbaşına özel birbirinden ilgi çekici kampanyaları, alışveriş bağımlısı olanların yanı sıra hemen herkesi cezp ediyor.

İsteksiz olanlar dahi alışverişe yönelebiliyor. Uzmanlar ise uyarıyor. “ Herkes bir şeyler aldığına göreben de almalıyım” yanılsamasına düşülmemeli hatırlatmasında bulunuyor. Yılbaşına sayılı günler kala alışveriş merkezleri ve mağazalar cıvıl cıvıl, her yer rengârenk. Vitrinler ışıklandırılmış, yılbaşına özel tasarlanmış. Vatandaşa ise delice alışveriş etmek kalıyor.

Tüketimin bu gibi özellikle de yılbaşı günlerinde arttığına dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Feneryolu Polikliniği’nden Dr. Barış Önen Ünsalver, vatandaşlara önemli uyarılarda bulunuyor. Yılbaşı öncesi dönemin alışverişin en fazla teşvik edildiği günler olduğuna dikkat çeken Ünsalver, tüm mağazaların kişilerin ilgisini çekebilmek için her yönteme başvurduklarını ifade ediyor. Ünsalver kampanyalara dikkat diyor. 

KAMPANYALAR KAZANÇLI ÇIKILACAĞI YANILSAMASINA NEDEN OLUYOR

Yapılan kampanyalar en isteksiz kişiyi bile alışverişe yönlendirebiliyor. "Sadece bugün tüm ürünler yarı fiyatına", "200 TL ve üstü alışverişlerde 50 TL hediye çeki", "Aynı markadan iki ürün alırsanız üçüncüsü bizden size hediye", "Sevdikleriniz bunları hak ediyor" ve benzeri sloganlar kişide alışveriş yaptığında kazançlı çıkacağı yanılsaması oluşturuyor. Bu yanılsama gereksiz alışverişleri teşvik ediyor.

HERKES GİBİ ALIŞVERİŞ YAPMAMAK HATALI DAVRANIŞ GİBİ ALGILANIYOR

İnsanlar doğru ve yanlışı bulmaya çalışırken bazen başkalarının davranışlarını izleyip örnek alırlar. Mağazaları dolduran insanları görmek, toplumun dışında kalmak istemeyen kişide "herkes bir şeyler aldığına göre ben de almalıyım" düşüncesine neden olabiliyor. Sanki herkes gibi alışveriş yapmamak hatalı bir davranışmış gibi algılanıyor böyle durumlarda.

YILBAŞI ALIŞVERİŞ TAKINTISI OLANLAR İÇİN RİSKLİ DÖNEM

Tabii bu soğuk kış gününde canlı renklerin ve eğlenceli müziklerin çekiciliğini de atlamamak lazım. Sadece alışveriş merkezlerinde değil artık sokak ortasında dahi size sıcak içecekler sunup ürün tanıtan kişilere rastlamak mümkün. Size gülümseyerek yaklaşıp cana yakın bir duruş sergileyen satış elemanını dost gibi görme ve onun bu yakınlığı karşısında satma istediği şeyi reddetmek ayıp olacakmış gibi hissetmek alışverişi kolaylaştırabiliyor. Özellikle alışveriş takıntısı olanlar için en riskli dönem yılbaşı. Çünkü alışveriş yapmayı akılca hale getirmek için birçok bahane var.

TUZAĞA DÜŞMEMEK İÇİN NE YAPILMALI?

- Yılbaşı alışverişi sırasında sorun yaşamamak için, öncelikle bütçenizi belirleyin. - Bütçenizin esneyebileceği üst limiti belirleyin. - Kimlere hediye alacağınızın bir listesini çıkarın. - Bu kişilere ne alabileceğinizin planını yapın. - Almayı hedeflediğiniz ürünlerin hangi mağazalarda olduğunu belirleyin. - Alışveriş sırasında sadece önceden belirlediğiniz şeyleri satın alın, kendinize bir şeyler almayın. - Eğer, alışveriş sırasında ilgi çekici yeni seçeneklerle karşılaşırsanız biraz bekleyin. Bu yeni seçeneğin o kişiye mi yoksa size mi daha uygun olacağını düşünün. - Satış elemanlarının "bunun yanına şu çok iyi gider" önerilerini dikkate almayın. - - - Yorgunsanız ve açsanız öncelikle dinlenin ve bir şeyler atıştırın, alışverişe sonra devam edin.

MAKUL HEDİYE MÜTEVAZI OLANDIR

Yılbaşında sevdiklerinize hediye vermek, geçen yılda onunla hayatı paylaşmaktan mutlu olduğunuzu ve yeni yılda da onu hayatınızda görmek istediğinizi anlatmanın bir yoludur.  "Çam sakızı çoban armağanı" ve "yarım elma gönül alma" deyişlerini unutmayalım. Sevdiklerimize onları düşündüğümüz ve değer verdiğimizi gösteren mütevazı hediyeler yeterli olacaktır. Hatta kişinin kendisinin emek vererek hazırladığı bir hediye çok daha anlamlı olacaktır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al