ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI ERKEKLERİDE VURUYOR

ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI ERKEKLERİDE VURUYOR

 

Amerika'da gerçekleştirilen son bir araştırma, alışveriş bağımlılığının erkeklerin %5'inde görüldüğünü ortaya koydu.

Stanford Üniversitesi'nde Lorrin Koran ile birlikte çalışan araştırmacılar, katılımcıların alışveriş alışkınlıklarını ve finansal durumlarını öğrendikten sonra verileri, bağımlıları tanıyan özel bir programda değerlendirmişler. Buna göre kadınların %6'sı erkeklerinse %5,5'i alışveriş bağımlısı.

Fakat ne var ki bu sonuçlar klinik verilerle örtüşmemekte. Nitekim alışveriş bağımlılığı terapisi için başvuranların %80-95'i kadınlardan oluşmakta.

Bilim adamları bugüne kadar elde edilen verilerin kanıtlanabilmesi için yeni araştırmaların yapılması gerektiğini söylüyorlar. Psikologlar, ayrıca kumar gibi diğer bağımlılıkları da araştırarak bunların diğer psişik bozukluklarla birlikte ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmeye çalışacaklar.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al