Alerjiyi neler tetikler?

Birçok şey alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Alerji vücudunuzun savunma mekanizmasının polen, hayvan kılı veya yiyecek gibi genellikle zararsız bir şeye saldırdığında olur.

Alerjiyi neler tetikler?

Reaksiyon hafif ve can sıkıcı olabileceği gibi hayatınızı tehdit edebilir. ABD'de, tüm yetişkinlerin yaklaşık% 30'u ve çocukların % 40'ının alerjileri var.

Polen

Polenler otlar, ağaçlar ve yabani otlar gibi bitkilerden gelir ve saman nezlesi veya mevsimsel alerjileri tetikleyebilir. Hapşırma,  burun akıntısı ve burun tıkanıklığı, kaşıntılı, göz sulanması yaşayabilirsiniz. Bunlara reçetesiz ürünler, reçeteli ilaçlar ve alerji iğneleri ile kay. Belirtilerin önlenmesine yardımcı olmak için, polen sayısı yüksek olduğunda rüzgarlı günlerde içeride kalın, pencereleri kapatın ve klimayı çalıştırın.

Kedi – Köpek alerjisi

Evcil hayvanınızı sevdiğinize eminiz, ancak alerjiniz varsa tükürüğündeki veya cildinin yağ bezlerindeki proteinlere tepki verebilirsiniz. Alerjinizin başlaması 2 yıl alabilir. Neyse ki, evcil hayvanınızla yaşayabilirsiniz ancak almanız gereken önlemler var, yatak odanıza evcil hayvanınızı sıkmayın, halı yerine parke , seramik gibi döşemeleri , yıkanabilir halıları tercih edin ve düzenli olarak banyo yapın. Bir HEPA filtresi ve alerji ilaçları da yardımcı olabilir.

Toz Akarları

Bu küçük böcekler yataklarda, şiltelerde, döşemede, halılarda ve perdelerde bulunur. İnsanların ve  evcil hayvanların ölü cilt hücrelerinden ayrıca polen, bakteri ve mantarlardan beslenirler. Yüksek nemde büyürler. Problemleri azaltmak için hipoalerjenik yastıklar kullanın, nevresimlerinizi haftada bir kez sıcak suyla yıkayın. Evi doldurulmuş hayvanlar, perdeler ve halı gibi toz toplayıcı maddelerden uzak tutun.

Böcek Sokmaları

Böcek sokmaları bir hafta veya daha fazla sürebilen şişme ve kızarıklığa neden olabilir. Midenizde rahatsızlık hissedebilir, yorgun hissedebilir ve düşük derecede ateşiniz olabilir. Nadir durumlarda, böcek ısırıkları anafilaksi denilen hayatı tehdit edebilecek bir reaksiyonu tetikler. Ciddi derecede alerjikseniz, derhal epinefrin denilen ilaca ihtiyacınız olacak. Doktorunuz reaksiyonları önlemek için alerji ilaçları önerebilir.

Küf

Küfün oluşması için neme ihtiyacı var. Bodrum veya banyo gibi nemli yerlerde, ayrıca çim de bahçede küfe maruz kalabilirsiniz. Küf sporlarını teneffüs etmek alerjik reaksiyonlara yol açabileceğinden, yan sonbaharda düşmüş yapraklar arasında yürümek gibi semptomları tetikleyebilecek aktivitelerden kaçının. Evinizin nemli alanlarını havalandırın.

Gıda

Süt, kabuklu deniz ürünleri, yumurta ve kuruyemiş alerjiye en çok neden olan besinler arasındadır. Diğerleri buğday, soya ve balıktır. Alerjik olduğun bir şeyi yedikten birkaç dakika sonra nefes almakta zorlanabilir, başın dönebilir, kusabilir, ishal olabilir ve dilin, damağın şişebilir. Eğer reaksiyonunuz şiddetli ise, acil tıbbi yardıma ihtiyacınız olacaktır. Doktorunuz tarafından reçete edilen epinefrin iğneniz varsa hemen kullanmalısınız.

Lateks

Tek kullanımlık bazı eldivenlerde, prezervatiflerde ve tıbbi cihazlarda bulunan lateks, kaşıntılı, kırmızı deriden anafilaksi reaksiyonuna tetikleyebilir. Belirtiler döküntü veya kurdeşen, göz tahrişi, akan veya kaşıntılı burun, hapşırma ve hırıltı olabilir. Alerjiniz varsa, tıbbi bir uyarı bileziği takın ve reçete edildiyseniz bir epinefrin kiti kullanın.

İlaç

Penisilin, aspirin ve diğer ilaçlar yüzünüzde, ağzınızda ve boğazınızda kurdeşen, kaşıntılı gözlere ve hatta nefes alamamaya neden olabilir. Bir ilaca alerjiniz varsa, almamak en iyisidir. Doktorunuz, gerekirse ilaç almanıza izin verebilecek diğer ilaç seçenekleri veya tedavileri hakkında konuşabilirsiniz

Hamamböceği

Bıraktıkları kalıntılardaki bir protein bir tetikleyici olabilir. Hamamböcekleri, özellikle sıcak bir iklimde veya komşular arasında ileri geri hareket edebilecekleri bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, kurtulmak zor olabilir. Böcek öldürücü kullanın ve mutfağınızı temiz tutun. Zeminde, duvarda ve pencerelerdeki çatlakları ve delikleri böcekleri evinizden uzak tutmak için onarın.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alerji ilaçları nelerdir? Alerjilerde hangi ilaçlar kullanılmalı? Alerjik rahatsızlıklar nasıl giderilir? Genel olarak, alerjiler için bir tedavi yokt
  • Yaz geldi alerji kabusu başladı! Çaresi var! Alerji belirtileri nelerdir? Alerji nasıl geçer? Alerji testi nasıl yapılır ? Alerjiye ne iyi gelir? Aler
  • Alerjik Rinit Nedir? Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir? Alerjik Rinit, mevsimsel ortaya çıkar. Alerjik Rinit ve bahar nezlesi en çok görülen alerji
  • Küf alerjisi nedir? Küf Alerjisi belirtileri nelerdir? Küf Alerjisini neler tetikler? Küf alerjisi ve tedavi yöntemleri…
  • Su alerjisi olan kadın: İnsan vücudu suya neden tepki gösterir?
  • Aşırı temizliğin alerjinin artmasına neden olduğu doğru mu?
  • Randevu Al