ALDATMA SOSYAL BİR YARA

DHA

Eş ve partnerleri aldatmak sosyal bir yara... Üstelik son dönemde kadınlar da en az erkekler kadar aldatıyor.

 


Cinsdel Sağlık Enstitüsü Derneği Adana Şubesi Başkanı Taner Canatar, eş ve partnerleri aldatmanın sosyal bir yara haline geldiğini söyledi. Canatar, “Son dönemde kadınların da en az erkekler kadar aldattıklarını görüyoruz” dedi.

Aldatmanın genellikle duygusal ve cinsel ihtiyaçlardan kaynaklandığını belirten Canatar, erkeğin daha çok cinsel ihtiyaçlarını karşılamak için kadının ise duygusal olarak eşi tarafından ihmal edildiğini düşündüğü için başka bir kişiyi tercih ettiğini ifade etti. Canatar, “Aldatma birçok ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkabilir.

Duygusal boşluk, cinsel ihtiyaçlar, evlilik hayatının rutin olması, cinsel hayata renk getirmek, yeni bir heyecan yaşamak, aldatmanın artık bir alışkanlık haline gelmesi, eşle partnerle yaşanan iletişim sorunları gibi nedenler aldatmayı beraberinde getirebilir.

Erkek daha çok cinsel ihtiyaçlarını karşılamak, farklı heyecanlar yaşamak ve skor yapmak için aldatırken, kadın ise duygusal olarak eşi tarafından ihmal edildiğini düşündüğünde, duygusal boşluğu doldurmak, ilgi ve sevgi görmek, beğenilmek, kendini güzel, hoş, çekici ve değerli hissetmek için aldatır” diye konuştu.

Canatar, aldatma denildiğinde akla önce erkeğin geldiğini ve aldatmanın toplumda erkeğe özgü bir davranış olarak algılandığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Toplumda erkeğin aldatması beklendik bir durum olarak görülür ve açıkçası doğal karşılanır. Kadın aldattığında ise toplumdan gördüğü tepki daha şiddetli olur. Ancak son dönemde kadınların da en az erkekler kadar eşlerini aldattıklarını görüyoruz. Özellikle son dönemde internette sohbet ve paylaşım sitelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte aldatmalar da çoğaldı. Yasaklar her dönemde insanlara cazip gelmiştir. Yeni bir insan, yeni bir beden, yaşanılan heyecan duygusu belki de kişiye uzun zamandır unutmuş olduğu duyguları tattırabilir.

Ancak toplumsal açıdan bakıldığında aldatma kabul edilebilir bir durum değildir ve hem aldatana hem de aldatılana zarar verir. Son süreçte aldatma toplumsal bir haline gelmiştir.”

sosyal, hobi, fobi, kadın, erkek, aldatma, evlilik, boşanma, sevgi, aşk, heyecan, duygu, ilişki, cinsellik, travma, psikolog, beyin
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al