ALDATMA SOSYAL BİR YARA

DHA

Eş ve partnerleri aldatmak sosyal bir yara... Üstelik son dönemde kadınlar da en az erkekler kadar aldatıyor.

 


Cinsdel Sağlık Enstitüsü Derneği Adana Şubesi Başkanı Taner Canatar, eş ve partnerleri aldatmanın sosyal bir yara haline geldiğini söyledi. Canatar, “Son dönemde kadınların da en az erkekler kadar aldattıklarını görüyoruz” dedi.

Aldatmanın genellikle duygusal ve cinsel ihtiyaçlardan kaynaklandığını belirten Canatar, erkeğin daha çok cinsel ihtiyaçlarını karşılamak için kadının ise duygusal olarak eşi tarafından ihmal edildiğini düşündüğü için başka bir kişiyi tercih ettiğini ifade etti. Canatar, “Aldatma birçok ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkabilir.

Duygusal boşluk, cinsel ihtiyaçlar, evlilik hayatının rutin olması, cinsel hayata renk getirmek, yeni bir heyecan yaşamak, aldatmanın artık bir alışkanlık haline gelmesi, eşle partnerle yaşanan iletişim sorunları gibi nedenler aldatmayı beraberinde getirebilir.

Erkek daha çok cinsel ihtiyaçlarını karşılamak, farklı heyecanlar yaşamak ve skor yapmak için aldatırken, kadın ise duygusal olarak eşi tarafından ihmal edildiğini düşündüğünde, duygusal boşluğu doldurmak, ilgi ve sevgi görmek, beğenilmek, kendini güzel, hoş, çekici ve değerli hissetmek için aldatır” diye konuştu.

Canatar, aldatma denildiğinde akla önce erkeğin geldiğini ve aldatmanın toplumda erkeğe özgü bir davranış olarak algılandığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Toplumda erkeğin aldatması beklendik bir durum olarak görülür ve açıkçası doğal karşılanır. Kadın aldattığında ise toplumdan gördüğü tepki daha şiddetli olur. Ancak son dönemde kadınların da en az erkekler kadar eşlerini aldattıklarını görüyoruz. Özellikle son dönemde internette sohbet ve paylaşım sitelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte aldatmalar da çoğaldı. Yasaklar her dönemde insanlara cazip gelmiştir. Yeni bir insan, yeni bir beden, yaşanılan heyecan duygusu belki de kişiye uzun zamandır unutmuş olduğu duyguları tattırabilir.

Ancak toplumsal açıdan bakıldığında aldatma kabul edilebilir bir durum değildir ve hem aldatana hem de aldatılana zarar verir. Son süreçte aldatma toplumsal bir haline gelmiştir.”

sosyal, hobi, fobi, kadın, erkek, aldatma, evlilik, boşanma, sevgi, aşk, heyecan, duygu, ilişki, cinsellik, travma, psikolog, beyin
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al