Aldatılan kadın nasıl davranıyor, neler yaşıyor

Aldatılan kadın nasıl davranıyor, neler yaşıyor. Erkeğin eşini aldatmasını kadınlar artık kabullenmiyor.

Aldatılan kadın nasıl davranıyor, neler yaşıyor

Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlatıyor… Erkeğin eşini aldatmasını kadınlar artık kabullenmiyor. Erkektir, elinin kiridir yapar ama döneceği yer yine evidir. Erkeğin aldatmaya meyilli olması biyolojik yapısının bir gereği mi? Bütün toplumlarda erkeğin eşini aldatması yaygın olarak görülürken ülkemizde de erkeğin eşini aldatması aile kurumu için önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

tarhan-2 Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Erkektir, elinin kiridir, yapar ama döneceği yer yine evidir” tarzında bir yaklaşımın ülkemiz geleneksel aile modelinde hâlâ geçerli olduğuna vurgu yapıyor. Bütün toplumlarda erkeğin eşini aldatmasının daha yaygın olduğunu ifade eden Tarhan, Batı toplumlarında kadınların da erkeğini aldatmasın da giderek artışın söz konusu olduğunu kaydediyor. Peki Türkiye’de tablo ne? Timaş Yayınlarından okuyucusuyla buluşan “Evlilik Psikolojisi” kitabında bu konuyu Rektör Tarhan ele alıyor. “Türkiye’de ise erkeklerin eşlerini aldatması aile kurumu için önemli bir sorundur. Bunun temelinde geleneksel aile anlayışımızın erkeğe adeta aldatma özgürlüğü vermesi yatar.

ERKEĞİN ALDATMASI KADIN ARTIK KABUL ETMİYOR

“Erkektir, elinin kiridir, yapar ama döneceği yer yine evidir” tarzında bir yaklaşımın geleneksel aile modelinde hâlâ geçerli olduğunu söylemek mümkündür. Ancak eğitim seviyesinin giderek yükselmesi ve çekirdek aileye geçişle birlikte erkeğin eşini aldatması da artık boşanma nedeni olarak daha sık karşımıza çıkmaktadır. Yani erkeğin eşini aldatması artık kadın tarafından eskisi gibi kabullenilmemektedir.

ALDATMAK GENETİK BİR EĞİLİM Mİ?

Aslında erkeğin aldatmaya meyilli olması onun doğasından yani biyolojik yapısından kaynaklanır. Erkekte çok eşlik özelliği vardır. Bu genetik bir eğilimdir. Erkekte neslini devam ettirebilmek için en iyi avantajı/eşi bulma eğilimi kadına göre güçlüdür. Bu da çok sayıda üreme hücresi (sperm) demektir. Kadının vücudunda bulunan yumurta sayısı dört-beş bin arasındadır ve hayatı boyunca kullandığı yumurta sayısı 4 yüzdür. Ancak erkekte sadece bir santimetreküp menide beş ila on milyon arasında sperm hücresi bulunur. Bu da erkeğin neslinin devamı için kadına göre fazla cinsel beraberlik yapma eğiliminde olması demektir.

KADIN KENDİNİ GÖSTERME EĞİLİMİNDEDİR

Kadın ise neslini devam ettirme dürtüsünde en iyi avantajı yakalamak için kendini gösterme eğilimindedir. Çünkü korkuya direnci zayıf olan kadın, annelik ve şefkat duygusunu ön planda tutar. Dolayısıyla kadının anneliği iyi yapabilme ve kendi genlerini aktarabilme eğilimi daha güçlüdür. Bu yüzden kadın, eş seçiminde biyolojik olarak en iyi avantajı yakalayabilmek için kendini sergileme ve cinselliği ikinci planda tutma eğilimindedir.”

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Evliliklerde neden aldatma yaşanır, kadın aldatılacağını anlar mı?
  • Evlilik içerisinde günlük hayata ilişkin ufak detaylarda sonu gelmeyen inatlaşmalar en az aldatma ve maddi sıkıntı kadar ilişkinin bitmesinde etkili.
  • Soruları cevaplayın, eşinizi ne kadar tanıdığınızı görün.
  • Evlilikte yaşanan problemleri bazen çiftler kendi çabalarıyla çözebilse de, mutlaka evlilik terapisine başvurun!
  • Erkeklerin kadınlardan 10 beklentisi nedir diye sorduğumuzda gelen cevap. Erkeklerin kadınlardan 10 beklentisi nedir diye sorduğumuzda ilk sıraya "cin
  • Evlilik öğrenilir mi? Mutlu evlilik için nelere dikkat etmeli. Evlilikte neler yapmalı, neler yapmamalı? İşte cevaplar.
  • Randevu Al