AKRAN ZORBALIĞI

AKRAN ZORBALIĞI
Paylaş:

Psikoloji.com

Uzmanlar, akran zorbalığı hakkında öğretmenlere önemli görevler düştüğünü söyledi. İşte görüşler.

 


Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aysun Doğan akran zorbalığı hakkında öğretmenlere önemli görevler düştüğünü söyledi.

Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aysun Doğan, eğitimciler ve aileler için önemli bilgiler verdi. Arkan zorbalığı adı verilen yaşıtlar arasında yaşanan fiziksel, sözel, ilişkisel ve cinsel içerikli zorbalık konusunu değerlendiren Doğan, "Çağımızın ileri teknolojisi yaşıt çocuklar arasında siber ya da teknolojik zorbalık olarak da tanımlanan, internet aracılığı ile gerçekleştirilen bir sorunu da gündeme getirdi" diye konuştu.

Çocukların akran zorbalığına en fazla sınıfta ve okul bahçesinde uğradığını araştırmaların ortaya koyduğunu ifade eden Doğan, "8 yıllık zorunlu eğitimin 7 ila 15 yaş arası çocukları aynı bahçe, aynı kantin ve tuvaletleri kullanır hale getirmesi, zorbalık vakalarını da artırdı" saptamasında bulundu. Yrd. Doç. Dr. Ekrem Düzen ile birlikte semineri takip eden Psikoloji Bölümü birinci sınıf öğrencileri, Dr. Aysun Doğan'a konuyu detaylandıracak çok sayıda soru yöneltti.

ŞİDDETE VE DEPRESYONA EĞİLİMİN İLK ADIMLARI

Zorbalıkta bulunan çocukların gelecekte erken yaşta sigara kullanımı, kanuna aykırı davranış, okul başarısında düşüklük ve anti sosyal, şiddet içerikli davranış gösterdiğine dikkat çeken Dr. Aysun Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Akran zorbalığının kurbanları ilerleyen yaşlarında kendini değersiz hisseden, mutsuz, depresyon ve yüksek intihar eğilimli, okulda başarısız ve okula karşı istersiz kişiler haline geliyor. Çocukların asla paylaşmak istemedikleri bu durum karşısında bilinçlenmek, özellikle öğretmenlere düşüyor."

BÜTÜN DÜNYANIN SORUNU

Yaşanan sorunun tüm dünyada örneklerinin bulunduğunu belirten Dr. Doğan, okul yönetimi ve öğretmenlerin durumun farkında olmalarının, etkin denetim uygulamalarının ve akran zorbalığını önleyici programlar uygulanmasının büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Doğan, "Dalga geçmekten, haraç istemeye varan akran zorbalığından anne-babanın haberi, aylar sonra oluyor. Bu nedenle gruptan dışlamaktan şiddete kadar geniş bir yelpazede gerçekleşen akran zorbalığına karşı okul yönetiminin (sıfır tolerans) duruşunu göstermesi çok önemli. Zorbalığının karşılığında okuldan uzaklaştırma gibi caydırıcı önlemler ile karşılaşan öğrenciler, düzelme eğilimi gösterebiliyor" dedi. Doğan, yurt dışında çizgi film karakterleri ya da bilinçlendirici afişlerin okullarda asılması yöntemlerinin uygulandığı bilgisini verdi.