Aklım karışık, çıkmazdayım

Aklım karışık, çıkmazdayım

Aklım karışık, çıkmazdayımMelda Zonguldak- 34 yaşında çalışan bir bayanım. İş yerinde çok yoruluyorum. Eşim yönetici pozisyonunda olduğu için daha rahat gün içinde. Akşamları yatma vakti geldiğinde beni bir sıkıntı basıyor. Eşim her gece beraber olmaya kendini zorunlu hissediyor bense daha az ama daha kaliteli olmasını istiyorum. Aramızda bu tartışmaya neden oluyor onu artık yeterince sevmediğimi iddia ediyor. Sağlıklı evlilik için ilişki sayısının veya ne kadar sürede ilişkiye girildiğinin önemi var mıdır? 

-Cinsel istek şiddeti her bireyde farklıdır. Aynı kişide de ilişki sıklığı artabilir veya azalabilir. Eşler arasında istek ve uyum söz konusuysa cinsel ilişki sıklığı için sınırlama yoktur. Cinsel istekte azalma her iki eşin de aynı istek düzeyine sahip olmaması durumunda sorun oluşturmaktadır. Eşlerin cinsel istek düzeylerinin birbirinden farklı oluşu uyumsuzluğu ortaya çıkarır.  Bu durum eşler arasında yanlış anlaşılmalara ve mutsuzluğa neden olur. Stres, yorgunluk durumlarında cinsel istek ve cinsellikten zevk alma oranı azalır. Bu durumun devam etmesi eşler arasında problemlere buna bağlı olarak psikiyatrik sorunlara yol açabilir. Sorun olan durumlar yardım alındığında çözümlenebilen problemlerdir.

 

Rumuz Bıyıklı- 42 yaşında yüksek okul mezunu bir bayanım. Eşime göre daha bakımlıyım kendime özen gösteriyorum. Eşimin her gün traş olmaması ve uzun bıyıkları bende tiksinti uyandırıyor. Ne kadar ısrar etsem de bir şey değişmiyor. Beraber olurken başkasını düşlemek zorunda kalıyor bunun ona haksızlık olduğu duygusu da ayrıca beni yıpratıyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim? 

- Cinsellikte yaşanan sorunlardan biri de aile içi iletişim problemleridir. İletişim de en önemli faktörlerden biri açık ve net bir şekilde beklentilerin ifade edilmesidir. Cinsellikte yaşanan problemleri eşlerden birinin problemi olarak algılamamak problemlerin çözülmesinde ilk adımdır. 

 

Rumuz Aklım Karışık- 23 yaşındayım. Her sene İstanbul’a ablamlara tatile geliyorum 5 yıldır. Geçen sene ablamın olmadığı bir gece eniştemle beraber oldum. Bunu o istedi ama bende ona karşı direnemedim. Bir iş seyahati sırasında benimde gitmemi istediğinde bende gittim. 2 gün sürekli birlikte olduk. Şu anda 2 ay geçtiği halde regl olmadım. Her açıdan baktığımda kendimi çıkmazda görüyorum.  Aklım çok karışık.  Bana ne önerir siniz?

- Belirttiğiniz problem sadece sizi değil bulunduğunuz aile kurumunu da etkileyen boyutu bulunmakta. Ablanızın eşine o ne kadar ısrar etse de karşı koymalıydınız. Cinsellik çok özel ve önemli bir duygudur. Bu doğru zamanda ve doğru kişi ile sağlıklı bir şekilde yaşanmadığında içinden çıkılamaz problemler oluşabilmekte ve kişinin hayatını çok olumsuz etkilemektedir. Cinsellik insanda bulunan doğal dürtüdür ve doğru zamana ertelenmesi gerekir. İnsanın diğer varlıklardan en önemli farklarından biri de zevklerini erteleyebilme özelliğine sahip olmasıdır. Cinsellik sadece bir zevk vasıtası olarak kabul edildiğinde sizin yaşadığınıza benzer sorunlar ortaya çıkabilmektedir.  Daha sonraki devetine de gitmişsiniz. Durumun ciddiyetine regl olmama sorunu eklenene kadar varmadığınız anlaşılıyor. Sorunu görmezden gelmeniz yaşadığınız problemlerin artmasına neden olabilir, öncelikle kadın doğum uzmanına gitmenizi öneririm. Ayrıca bu yaşadığınız karmaşık duygu ve ilişkilerden çıkabilmeniz için psikiyatrik yardım almanız faydalı olacaktır.

 

Rumuz Bülbül- 51 yaşında emekli bir öğretmenim şu anda İstanbul’da emlak işi yapıyorum. 2 oğlum birde torun sahibiyim. Geçen hafta ilk öğretmenlik yıllarımda sevdiğim kişiye pazarda rastladım. Aradan geçen 30 yıl sonrasında kalbim yerinden fırlayacak gibi oldu. Beni unutamadığını belirterek yalnız yaşadığını söyledi ve evine davet etti. Bu yaştan sonra yanlış yapmak istemiyorum ama onunla sadece konuşmak istiyorum. Bunu başarmam için ne önerebilirsiniz? 

- Ailede mutluluğun devamını sağlayan etkenlerden en önemlisi sevgi, güven ve saygı ilişkisidir.  Eşlerin aile kurumunu etkileyecek durumlarda olayları değerlendirirken kendi isteklerinin diğer aile bireyleri ile olan ilişkisini nasıl etkileyeceğini dikkate alması önemlidir. Kişinin istekleri ile diğer aile bireylerinin bu isteğe bakış açıları arasında fark olursa bu aile içinde problemlere neden olur. Bu da aile içinde güven eksikliğine ve sorunlara neden olur.

 

Rumuz Cinsel Açlık- 37 yaşında eşi ölmüş bir bayanım. Sürekli bir cinsel açlık içindeyim dışarıda dolaşıp geldiğimde mutlaka masturbasyon yapmak zorunda kalıyorum ama yinede rahatlayamıyorum. Komşumuz sürekli vakitsiz arayarak bana mesaj göndermeye çalışıyor onu çağırmamak için kendimi frenliyorum. Cinsel isteğimi azaltma konusunda masturbasyon dışında ne yapabilirim? 

- Masturbasyon kişinin kendini cinsel doyuma ulaştırmak için yaptığı eylemdir. Bireyin eşi yoksa arzu hisettiği sürece masturbasyon yapmasında sağlık açısından bir sorun yoktur ancak bu kişinin sosyal yaşantısını engellemediği sürece doğaldır . Bireyin sosyal faaliyetlerinizi arttırması, ilgi duyduğu konulara odaklanması onu rahatlatabilir. Ancak  masturbasyon kişinin  yaşamınızı olumsuz etkilemeye başlamışsa, sadece bu konuya odaklanmışsanız bir uzmandan yardım alması faydalı olacaktır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al