Akıllı tuvalet kendisini temizliyor

Kapaktaki ultraviyole ışınlar, yüzeyi süper hidrofil, yani "su sever" hale getiriyor ve yüzeye hiçbir şey yapışmıyor.

Akıllı tuvalet kendisini temizliyor

Yanına yaklaşılınca klozet kapağını açan ve her sifondan sonra kendi kendini temizleyen "akıllı" tuvalet ABD'nin Las Vegas kentindeki bir fuarda ziyaretçilere tanıtıldı. Tuvaletin içinde, insanların kendini temizlemesi için sıcak su ve hava püskürten bir çubuk da bulunuyor.

Kendini temizleme işleminde ise bir dezenfektan ile zirkonyum-titanyum dioksit karışımı bir parlatıcı kullanıyor. Sifon çekildikten sonra tuvaletin içine elektrolize su püskürtülüyor. Üretici Toto firmasının sözcüsü Leonora Campos, "bu da işlemden geçirerek kir sökücü hale getirdiğimiz musluk suyu aslında" diyor.

TUVALET YÜZEYİNE ENERJİ VERİLİYOR

Kirler bu şekilde yok edilirken, klozet kapağındaki ultraviyole ışıklar da tuvaletin yüzeyine enerji veriyor. Böylece yüzeye birşey yapışmadığı gibi, oksijen iyonları da bakteri ve virüsleri parçalıyor.

Campos, "Bir yılı aşkın bir süre tuvaleti temizlemeniz gerekmiyor" diyor. Şirket, tuvaletin hâlâ geliştirilmekte olan bir prototip olduğunu belirtiyor. Neorest adı verilen tuvaletlerin daha önceki versiyonları ise tanesi 10 bin dolara yakın fiyat etiketine rağmen 40 milyondan fazla satmış.

BBC TEKNOLOJİ

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al