Deprem Travma Psikolojisi

Akılcı ilaç sağlıklı hayat

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın “Halkta yeterince duyarlılık geliştirilemediğini” dile getirdiği akılcı ilaç kullanımı için kampanyaya hız verilecek.

Akılcı ilaç sağlıklı hayat

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın “Halkta yeterince duyarlılık geliştirilemediğini” dile getirdiği akılcı ilaç kullanımı için kampanyaya hız verilecek.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nca sağlıkçılarla  vatandaşların bilinçlendirilmesi için “çok değil, bilinçli ilaç” mesajı  verilecek. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Saim Kerman'dan alınan bilgiye  göre, “Akılcı İlaç Kullanımı”, “Uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en uygun  maliyette ve kolayca ulaşım” şeklinde tanımlanıyor. Bu konuda toplumsal bilincin artırılması ve farkındalık oluşturulması  politikasını benimseyen bakanlığın Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri  Hakkında Yönetmelik'te akılcı ilaç kullanımıyla ilgili düzenlemeye gittiğini  hatırlatan Kerman, tüm hastanelerde bununla ilgili ekip oluşturulmasının  sağlandığını söyledi.

ETKİNLİK, GÜVENLİK, UYGUNLUK

Kerman'ın verdiği bilgiye göre, akılcı ilaç kullanımı şu unsurları  içeriyor: “İlaç ancak doğru kullanılırsa etkilidir. Ancak tüm dünyada ilaçların  yaklaşık yüzde 50'si uygunsuz şekilde kullanılıyor. Bir endikasyon için uygun ilaç etkinlik, güvenlik, uygunluk ve maliyet  kriterleri dikkate alındığında 'akılcı' olarak nitelendirilebilir. Akılcı ilaç kullanımı öncelikle halkın sağlığını ve toplumun çıkarını  gözetir.”

DOĞRU TEŞHİS

Bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda öncelikle hastanın probleminin  tanımlanması, yani hekim tarafından doğru teşhisin konulması gerektiğini ifade  eden Kerman, buna paralel olarak ilaçlı veya ilaçsız etkili ve güvenilir  tedavinin tanımlanması, ilaçla tedavi uygulanacaksa da uygun ilacın seçilmesi,  her bir ilaç için uygun doz ve uygulama süresinin belirlenmesi ve uygun reçetenin  yazılmasının yerinde olacağını belirtti. Hastanın kullandığı ilaçlarla ilgili hekimi bilgilendirmesinin şart  olduğunu kaydeden Kerman, ilaçların nasıl, hangi sıklıkta, ne kadar süre  kullanılacağı ve hangi koşullarda saklanacağının ise hastaya anlatılmasının  önemine işaret etti.

“ECZACI, HASTA, HEMŞİRE SORUMLULUK SAHİBİ”

Hasta ve yakınlarının ilacın olası yan etkileri, besin ve ilaç  etkileşimleri konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini ifade eden Kerman, şunlara  dikkati çekti: “Hamilelik ve emzirme döneminde, çocuklarda, yaşlılarda, böbrek ve  karaciğer yetmezliğinde, ilaç alerjisi olanlarda ilaç kullanımı konusunda daha  dikkatli olunmalıdır. Çocukların göremeyeceği ve ulaşamayacağı yer ve ambalajda  saklanması gereken ilaçların kullanımı yarıda kesilmemeli, hekime danışmadan doz  değişikliğine gidilmemelidir. Kesilmiş veya açılmış ambalajlar satın alınmamalı,  son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.” Bu konuda hekim, eczacı ve sektöre görev düştüğünü ifade eden Kerman,  “Hangi ilacın kullanılacağına karar veren hekim, ilacı uygun şartlarda sağlayan  eczacı ve ilacı uygulayan hemşire veya hasta, akılcı ilaç kullanımında sorumluluk  sahibidir” diye konuştu.

“ÇOK DEĞİL BİLİNÇLİ İLAÇ”

Sağlık Bakanlığı'nın akılcı ilaç kullanımı için hız vereceği kampanya ile  sağlıklı hayat için “çok değil, bilinçli ilaç” mesajı verilmesi planlanıyor. Kısa film, afiş ve broşürlerle anlatılması öngörülen kampanyada, TV  dizileri aracılığıyla da akılcı ilaç kullanımının öneminin vurgulanması  öngörülüyor. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al