AKCİĞERLER TAT ALIYOR

AKCİĞERLER TAT ALIYOR

AFP
        
ABD'de yapılan bir araştırma, akciğerlerin,  havadaki keskin maddelerin tadını aldığını ortaya koydu.

 


İngiliz Independent gazetesi, ABD'de yapılan bir araştırmanın  akciğerlerde, dildeki gibi tat reseptörlerinin bulunduğunu, bunların havadaki  keskin maddelerin tadını aldığını ortaya çıkarttığını okurlarına duyurdu.

Sonuçları Nature Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, tat  reseptörleri, akciğerlerdeki dar hava yolları olan bronşlarda hava akışını  kontrol eden istemsiz düz kasta keşfedildi.

Bilim adamları, akciğerlerdeki tat reseptörlerinin, dilde keskin tatları  saptayanlarla özdeş olduğunu belirtirken, bunların, dildeki tat reseptörlerinin  aksine, beyne sinir sinyalleri göndermediğini söylediler.

Araştırmayı yapan bilim adamlarının, başta hata yaptıklarını düşündükleri  ifade edilirken, Maryland Tıp Merkezi'nden Profesör Stephen Liggett, keskin  tatları alan reseptörlerin, akciğerlerde beklendiği gibi "savaşan veya kaçan" bir  tepkinin oluşmasına, göğsün sıkışmasına ve öksürüğe neden olmadığı, aksine  laboratuvarda insanlarla farelerin hava yolları üzerinde denenen bazı zehirsiz  keskin maddelerin, hava yollarının rahatlamasını ve daha fazla açılmasını  sağladığının gözlendiğini kaydetti.

Bilim adamları, araştırmanın bulgularının, astım hastalarının daha rahat  nefes almalarını sağlayacak yeni ilaçların geliştirmesine katkıda  bulunabileceğini kaydettiler.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al