AİLELER DİKKAT! LİSELİLERİN YÜZDE 53 Ü ESRAR İÇMİŞ

AİLELER DİKKAT! LİSELİLERİN YÜZDE 53 Ü ESRAR İÇMİŞ

Resmi istatistiklere göre 1980-1992 arasındaki 12 yılda uyuşturucu kullanımı yüzde 500 arttı. Öğrencilerin yüzde 53'ü esrarı denerken yüzde 22'si ara sıra, yüzde 8.5'i devamlı kullanıyor.

Yeşilay'ın, Meclis'te okullardaki şiddet olayları için kurulan araştırma komisyonuna sunduğu bir rapor alkol, sigara, uyuşturucu kullanımının Türkiye'de ulaştığı sıkıntı verici boyutu bir kez daha ortaya koydu. Rapora göre liselilerin yüzde 53'ü esrarı denedi. Çeşitli kurumların yaptığı çalışmaları bir araya getiren rapora göre, Türkiye'de sigaraya başlama yaşı 10, alkole başlama yaşı 11, uyuşturucuya başlama yaşı 12'ye indi. 1930 yılında kişi başına düşen alkol oranı 1 litre iken 2004 yılında 20 litreye, 10 paket sigara da 3 kilograma çıktı. 40 ilde ve 13 bin öğrencinin katılımıyla yapılan ankete göre, 9-17 yaş arasındaki gençlerin yüzde 16'sı sigara, yüzde 11'i alkol, yüzde 2.9'u uyuşturucu kullanıyor.

UYUŞTURUCUDA BÜYÜK ARTIŞ
Geçen yıl İstanbul'da yapılan araştırmalar liselerde eroin kullananların sayısının yüzde 100, ecstasy kullananların sayısının da yüzde 300 arttığını gösteriyor. Resmi istatistiklere göre 1980-1992 arası 12 yılda uyuşturucu kullanımı yüzde 500 arttı. Öğrencilerin yüzde 53'ü esrarı denemiş, yüzde 22'si ara sıra, yüzde 8.5'i devamlı kullanıyor. Eroin kullananların oranı yüzde 4, kokain kullananların oranı yüzde 4, uçucu madde kullananların oranı yüzde 6'yı buldu.

ÇETE KISKACI
İzmir'de öğretmenler arasında yapılan bir anket de okul çetelerinin ulaştığı tehlikeli boyutu gösteriyor. Öğretmenlerin yüzde 70'i öğrencilerin haraç, gasp ve uyuşturucu çetelerinin kıskacı altında olduğunu belirtiyor. Öğretmenlerin yüzde 72 gibi yüksek bir oranı da okul çevrelerinde uyuşturucu satıldığını söylüyor.

ZÜBEYDE YALÇIN - ANKARA

KAYNAK: //www.sabah.com.tr


Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al