AİLELER DİKKAT!

AİLELER DİKKAT!

Hürriyet

Çocuğunuz için daha iyi bir hayat hayaliyle işinize ayırdığınız vakit onu kaybetmenize neden olabilir.

 


Türkiye'de son dönemde medyada çıkan intihar haberlerinde çok ciddi oranda bir artış var. Sıkça ve görselle desteklenerek sunulan intihar haberleri, intihara eğilimli insanlar üzerinde olumsuz etki yaratıyor.

Toplantıda konuşan Türkiye Psikiyatri Derneği Başkanı Doç Dr. Doğan Yeşilbursa, intiharların gelişmekte olan ülkelerde arttığını söyledi. Türkiye'de tüm intiharların yüzde 25'ini 15-24 yaş grubu kişilerin oluşturduğunu belirten Yeşilbursa, "Gelişmekte olan ülkelerin insanları bir çeşit arada kalma, sahipsizlik durumu yaşıyor. Özellikle gençler...

Okulu yarım bırakıyorlar, bir ilişkiyi sürdüremiyorlar. Gençlerde alkol ve uyuşturucu madde kullanımı artıyor. Kimlik problemi yaşıyorlar.

Aile yapıları hızla değişiyor. Aileler yoğun para kazanma ihtiyacı içindeler. İyi marka cep telefonu sahibi olmamak, marka giyinememek, iyi marka sigara içememek bu kişilere kendini eksik hissettiriyor." diyor.

Çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun para kazanmayı ilk hedefinde tutan aileler, çocuklarına zaman ayıramıyor. Çünkü bu talepleri karşılabilmeleri için daha çok çalışmak zorundalar. Bu yüzden çocuklar yalnız kalıyor ve kendilerini güvensiz hissediyor.

TPD Krize Müdahale ve İntiharı Önleme Bilimsel Çalışma Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Tarık Yılmaz da, intiharları önleme merkezlerine dikkat çekti. Yılmaz, "İntiharı düşünen kişi nereyi arayacağını bilmiyor. O an herhangi bir kişiyle konuşabilse belki kararından vazgeçecek. İntiharı önleme merkezlerinin, uzmanların sayısı yeterli değil." diye konuştu.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al