Aileden gelip yüzümüzde yaşıyorlar

Hepimizin yüzünde sekiz bacaklı akarlar yaşıyor!

Aileden gelip yüzümüzde yaşıyorlar
Paylaş:

Her insanın yüzünde sekiz bacaklı, örümcekgillerden mikroskobik akarların yaşadığı açıklandı. Şeklen dondurma külahına benzeyen akarların, insanlara ailelerinden 'miras kaldığı' ortaya çıktı.

California Bilim Akademisi ve Bowdoin’den bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırma, Demodex folliculorum adı verilen akarların insanların yüzünde çok uzun süredir yaşadığını ve onlarla birlikte evrildiğini ispatladı.

Çıplak gözle görülemeyen ve bir ucunda sekiz adet kısa bacağı olan akarların, cildin salgıladığı yağları tüketerek beslendiği belirtildi. Dünyanın dört bir yanındaki 70 kişiden alınan akar örneklerini inceleyen uzmanlar, farklı toplumlardaki insanların farklı tip akarlara sahip olduğu sonucuna ulaştı.

NESİLDEN NESLE GEÇİYOR

PNAS adlı akademik dergide yayınlanan araştırmaya göre; günlük hayatta insandan insana bulaşmayan akarlar, aileler arasında nesilden nesle geçiyor.

Uzmanlar bu akarların insanların yüzü dışında kulaklarında, meme ucu ve cinsel organlarının çevresindeki kıl köklerinde de yaşadığını belirtti.

AFPBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: