AİLE ORTAMI SAĞLIYOR

AİLE ORTAMI SAĞLIYOR

DHA

Kimsesiz çocukların aile ortamında yetişmelerine imkan sağlamak amacıyla açılan çocuk evlerinin sayısı arttı.

 


Yozgat’ta, kız çocuklarının kaldığı Bozok Çocuk Evi’nin ardından erkek çocuklar için de Sürmeli Çocuk Evi faaliyete geçti.

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu tarafın 2000 yılında Ankara’da başlatılan "Çocuk Evi Projesi", Türkiye genelinde yaygınlaşmaya başladı. Yozgat’ta açılan iki çocuk evine 7-10 yaş grubunda 12 çocuk yerleştirildi. Yozgat Valisi Necati Şentürk, erkek çocukların kaldığı Yozgat Sürmeli Çocuk Evi’ni ziyaret ederek, onlarla kahvaltı yaptı.

Yozgat Müze Caddesi’nde lüks bir apartman dairesinde hizmete giren çocuk evinde incelemelerde bulunan Vali Şentürk, kimsesiz, yardıma muhtaç çocukların topluma kazandırılması için ülke genelinde yapılan çalışmaların Avrupa standartlarının üzerinde olduğunu söyledi.

Şentürk, "Çocuk yuvalarında 60- 100 çocuğumuz aile ortamından uzak olarak birarada kalıyorlardı. Çocuk Evi Projesi ile birlikte bu çocuklarımız aile ortamına kavuştular ve artık kendi evleri var. Şu anda ziyaret ettiğimiz evde 3 bayan görevli nezaretinde 6 erkek çocuğumuz barınıyor.

Bu çocuklar aile ortamında olduğu gibi görevlilerle birlikte alışverişe çıkıyorlar, sabah ekmek almaya gidiyorlar. Çocuk evimize aylık bin 500 lira iaşe bedeli veriliyor. Bu para sadece mutfak masrafında kullanılıyor. Ayrıca her çocuğumuz için aylık 30 lira harçlık veriliyor. Çocuklarımız çok iyi imkanlara sahipler. Kaldıkları evler çok güzel. Ben bir memur çocuğuyum ve okul yıllarımda böyle rahat ortamlarda kalma imkanım olmadı" dedi.

Çocuk evlerinde kalan çocuklarının topluma faydalı fertler olarak yetişmesi için devletin hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını belirten Vali Necati Şentürk, "Şu an Yozgat’ta iki tane çocuk evimiz var. Bu yıl içerisinde iki ev daha açılacak ve çocuk yuvasında barınan bütün çocuklarımızı çocuk evlerine yerleştirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al